Ile prądu zużywa klimatyzacja?

Klimatyzacja to szereg zalet. Chłodzi w upalny dzień, a rozgrzewa w mroźny. Na co dzień pozwala odetchnąć pełną piersią, ciesząc czystym i odpowiednio nawilżonym powietrzem. To luksus, na który dziś pozwolić sobie mogą nie tylko nieliczni. Jeśli myśl o rachunkach za prąd blokowała Cię przed jej zakupem, sprawdź koniecznie nasz artykuł i dowiedz się, ile prądu zużywa klimatyzacja.

Wybór klimatyzatora a zużycie prądu

Z tym, jak zmienią się dotychczasowe rachunki za prąd po montażu klimatyzacji, ściśle powiązany jest wybór klimatyzatora. To między innymi od jego mocy oraz klasy energetycznej zależy ilość zużytego prądu. Oczekując niskich opłat, warto nastawić się na energooszczędne urządzenia markowe.

Wśród tych o wysokich klasach energetycznych znajdują się klimatyzatory Samsung, LG, Fuji czy Toshiba. Zużywają one stosunkowo niewiele prądu nawet przy wysokiej mocy urządzenia, co staje się gwarancją efektywnego chłodzenia czy grzania również większych powierzchni.

Ile prądu zużywa klimatyzacja

Wskazówkę dotyczącą tego, ile prądu zużywa klimatyzacja, odczytasz z karty katalogowej wybranego urządzenia. W przypadku klimatyzatora o mocy 3,5 kW wartość ta wynosi około 0,9-1,1 kW/h. Mnożąc to przez liczbę godzin, w których planujemy korzystać z klimatyzacji, oszacujemy spodziewaną ilość zużytego prądu. Koszty z tym związane zależały będą od ustalonej z dostawcą prądu stawki. Zakładając, że jest to 0,70 zł za kWh, 8-godzinna praca klimatyzacji wynosiłaby zaledwie około 5 zł.

Trudno jest oczywiście jednoznacznie stwierdzić, o ile wzrosną rachunki za prąd w przypadku klimatyzacji w mieszkaniu czy biurze, nie znając czasu działania klimatyzatora. Będzie on tym krótszy, im łatwiej osiągnie się oczekiwaną temperaturę w pomieszczeniu i ją utrzyma. Dużo więc zależy od spodziewanych efektów czy panującej danego dnia pogody.

Nowoczesne klimatyzatory dążą do utrzymania ustawionej temperatury, zgodnie z potrzebami zwiększając lub zmniejszając swą moc. Warto wziąć pod uwagę fakt, że klimatyzator nie pracuje z pełną mocą przez cały czas po jego włączeniu, co zmniejsza ilość zużytego prądu nawet do 30%.

Podsumowując, śmiało stwierdzić można, że poczucie komfortu, które gwarantuje klimatyzacja, warte jest dodatkowych kosztów, szczególnie tak niewielkich. Montaż klimatyzacji to inwestycja, którą z pewnością warto rozważyć.