Sposoby na obniżenie temperatury w domu

Upały nie tylko zmniejszają produktywność i powodują dyskomfort, ale i nierzadko stają się powodem pogorszenia stanu zdrowia. Dlatego tak ważne jest, by nie wychodzić z domu w godzinach największego nasłonecznienia, a przy tym zadbać o skuteczne schłodzenie powietrza w mieszkaniu. Więcej o tym, jak to zrobić, piszemy w dzisiejszym artykule. Poznaj sposoby na obniżenie temperatury w domu.

Klimatyzacja

W letnie dni wejście do sklepu, biura czy innego klimatyzowanego budynku użyteczności publicznej to wyjątkowe poczucie ulgi. Dla coraz większej liczby osób staje się ono osiągalne również w domowych warunkach. W zależności od budynku do wyboru jest kilka rodzajów klimatyzacji. Jeśli to możliwe, warto w pierwszej kolejności rozważyć instalację klimatyzatora typu split czy multisplit. To wydajny, cichy i energooszczędny sposób na to, jak osiągnąć wymarzoną temperaturę w domu. Składa się z dwóch jednostek, zewnętrznej i wewnętrznej, które połączone są ze sobą rurami wypełnionymi czynnikiem chłodniczym. Klimatyzacja w jednym miejscu pobiera ciepło, by oddawać je w drugim.

Jeśli montaż klimatyzacji typu split nie wchodzi w grę, np. w wynajmowanym mieszkaniu lub w tym z brakiem warunków na jej instalację, to warte uwagi stają się klimatyzatory przenośne. Cechuje je mniejsza wydajność od splitów, lecz przez wzgląd na brak konieczności montażu, mobilność i łatwość zakupu także i one stają się stosunkowo chętnie wybieraną opcją.

Zasłony i rolety

Kolejnym sposobem na to, jak obniżyć temperaturę w domu, są zamknięte i starannie zasłonięte okna. Kluczem do sukcesu jest ograniczenie napływu ciepłego powietrza, a przy tym również nagrzewania tego już we wnętrzu obecnego. Dobre efekty przynieść może połączenie wietrzenia nocą z całkowitym zamknięciem i zasłonieniem okien za dnia.

Zasłaniać można albo zasłonami zaciemniającymi, albo roletami. Najlepiej sprawdzą się ciemne zasłony z nieprześwitującego materiału oraz nieprzepuszczające światła rolety. Warto rozważyć zakup rolet zewnętrznych, których skuteczność będzie zdecydowanie wyższa od tych wewnętrznych. Istotne jest to, by nawet w klimatyzowanych pomieszczeniach zadbać o właściwe zasłonięcie okna. Zagwarantuje to optymalną pracę urządzeń, zdecydowanie szybciej przynosząc oczekiwany komfort.

Wentylatory

I trzeci sposób to wentylatory, potocznie zwane wiatrakami. Ich zadaniem jest wprawienie powietrza w ruch, co odczuwalne jest jako jego chłodzenie. Do wyboru są różne jego rodzaje – podłogowe, biurowe czy sufitowe. Chcąc zwiększyć ich skuteczność, postaw na wysokości skrzydeł miskę z lodem.