Przygotowanie klimatyzacji do sezonu wiosennego: co musisz wiedzieć

Zaczęła się wiosna, a wraz z nią nastały cieplejsze dni. Oznacza to, że ​​czas przejrzeć domową klimatyzację i upewnić się, czy działa prawidłowo. Lepiej nie odkładać tego na później, bo już w maju bywa tak ciepło, że trzeba schładzać powietrze w pomieszczeniach. Co warto wiedzieć o przygotowaniu klimatyzacji do lata? Podpowiadamy.

Dlaczego warto regularnie sprawdzać sprawność klimatyzacji?

Na obudowie klimatyzatora osiada kurz i brud, a w przewodach mnożą się grzyby i bakterie, zwłaszcza w okresie, gdy urządzenie jest nieużywane. Wadliwa klimatyzacja nie chłodzi powietrza albo wprowadza do niego mikroorganizmy, szkodliwe dla zdrowia domowników. Mogą to być roztocza, grzyb ale też kurz, którego cząsteczki wirują w powietrzu, podrażniają układ oddechowy i osiadają na różnych powierzchniach. Jak zrobić samodzielnie przegląd klimatyzacji? Nie jest to trudne, choć warto sprawdzić zalecenia w instrukcji urządzenia.

Sprawdź, jak działa urządzenie

Włącz klimatyzacje i nastaw temperaturę. Odczekaj kwadrans i obserwuj prace urządzenia. Nie powinno pracować zbyt głośno. Upewnij się, czy nie ma wycieków z przewodów oraz czy nie czuć nieprzyjemnego zapachu z klimatyzacji. Po kwadransie sprawdź temperaturę w pomieszczeniu. Sprawdź, czy klimatyzacja obniżyła temperaturę do żądanych wartości.

Oczyść klimatyzację z kurzu i sprawdź filtry

Wilgotną ścierką przetrzyj starannie obudowę klimatyzatora. Następnie przy pomocy odkurzacza i sprężonego powietrza, usuń nagromadzony kurz z wnętrza urządzenia. Kolejny krok, to sprawdzenie czystości filtra w jednostce wewnętrznej. W zależności od rodzaju urządzenia, taki filtr możesz wyjąć i umyć lub wymienić na nowy. Należy to robić przynajmniej raz w roku, a w warunkach dużego zapylenia częściej.

Odgrzybianie klimatyzacji

Odgrzybianie klimatyzacji zapobiega namnażaniu się grzybów w urządzeniu. Zagrzybione przewody klimatyzacyjne wydzielają woń pleśni i stęchlizny. Nie wolno do tego dopuścić, ponieważ praca takiego urządzenia powoduje infekcje oddechowe i objawy alergiczne. Do odgrzybiania stosuje się specjalne preparaty w płynie. Koniecznie zdezynfekuj też parownik i skraplacz. Na tacy ociekowej do zbierania skroplin połóż dezynfekującą tabletkę.

Co, jeśli klimatyzacja nie działa prawidłowo?

Przyczyną może być nieprawidłowy poziom oleju, ciśnienia i napięcia, oraz wycieki czynnika chłodniczego. Po kilku latach intensywnego użytkowania problemem jest też zużycie elementów instalacji chłodniczej. W tym przypadku rozwiązaniem jest zlecenie konserwacji urządzenia przez profesjonalny serwis.

Przegląd klimatyzacji. O czym warto pamiętać?

Skuteczna konserwacja klimatyzacji i oczyszczenie urządzenia wymagają zdjęcia obudowy. Płyny do dezynfekcji i odgrzybiania mogą podrażniać skórę, błony śluzowe i układ oddechowy. Należy zatem używać ich ostrożnie. Dlatego wielu producentów odradza samodzielną konserwację i zaleca zlecić to zadanie profesjonalnemu serwisowi.

Dbałość o klimatyzację domową nie tylko pozwoli cieszyć się przyjemnym chłodem w letnie dni, ale także zaoszczędzi stresu i wydatków, związanych z ewentualnymi naprawami. Zadbaj o swój komfort i efektywność swojej klimatyzacji, a będziesz miał świeże, chłodne powietrze przez cały sezon letni.