Problemy z uruchomieniem klimatyzacji czy osiągnięciem zamierzonej temperatury, nieprzyjemny zapach czy głośna praca – wszystko to objawy, które mogą świadczyć o tym, że doszło do awarii. Mając z nimi do czynienia, nie należy zwlekać. Konieczne jest natychmiastowe wezwanie serwisanta w celu ustalenia tego, co jest powodem nieprawidłowości. O tym właśnie, jakie bywają najczęstsze usterki układów klimatyzacji, piszemy w dzisiejszym artykule.
Brak czynnika chłodniczego w układzie
Objawami braku czynnika chłodniczego w układzie może być zarówno niemożliwość uruchomienia klimatyzacji, jak i jej niewydajna praca. Jeśli więc odnosisz wrażenie, że klimatyzacja działa gorzej, pobiera więcej prądu i trudno jej schłodzić pomieszczenie, to podejrzewać można właśnie za małą ilość czynnika. Może ona wynikać zarówno z przyczyn naturalnych i wymagać jedynie uzupełnienia, jak i z niedrożności układu. Druga sytuacja jest szczególnie kłopotliwa, ponieważ w krótkim czasie doprowadzić może do awarii sprężarki i pozostałych podzespołów.
Za nieszczelność układu klimatyzacji odpowiada zazwyczaj wadliwa instalacja, dlatego tak ważne jest, by montaż klimatyzacji powierzyć w ręce sprawdzonych fachowców.
Awaria sprężarki
Awaria sprężarka może być właśnie wynikiem braku czynnika chłodniczego. W takiej sytuacji zazwyczaj po jego uzupełnieniu sprężarka ponownie działa. Bywa jednak, że dłuższe bagatelizowanie pierwszych niepokojących objawów doprowadzić może do poważnego uszkodzenia sprężarki. To z kolei pociąga za sobą znaczne koszty. Warto więc regularnie wykonywać serwis, by uniknąć awarii sprężarki. Z racji na jej rolę, którą w całym układzie odgrywa, jej sprawność jest dla działania klimatyzacji kluczowa.
Zepsuty wentylator jednostki zewnętrznej
Kolejną częstą usterką układu klimatyzacji jest zepsuty wentylator jednostki zewnętrznej. Odpowiada on zarówno za chłodzenie jednostki zewnętrznej, jak i swobodny przepływ powietrza przez cały układ. Objawami, które mogą na to wskazywać, są między innymi głośna praca urządzenia lub niemożliwość jego uruchomienia. Skutkiem z kolei przegrzanie jednostki zewnętrznej i konieczność jej naprawy.
Podobna sytuacja zdarzyć się może nie tylko w przypadku uszkodzonego wentylatora, ale i za małej odległości między jednostką zewnętrzną a elewacją budynku lub roślinnością. Wtedy do czynienia mamy przede wszystkim z niską wydajnością chłodzenia. Bywa, że jednostka zostaje zatkana kurzem lub liśćmi, wtedy należy ją oczyścić, umożliwiając swobodną pracę.
Zabrudzone filtry powietrza
Dziwny zapach, niewydajna praca klimatyzacji, duże zużycie prądu – to jedne z objawów zabrudzonych filtrów powietrza, które wymagają natychmiastowej wymiany. Same w sobie nie są poważną awarią, lecz mogą w niedługim czasie do niej prowadzić. Ponadto nieoczyszczone na czas filtry stają się zagrożeniem dla zdrowia. Dlatego tak ważne jest, by pamiętać o ich wymianie, a także o regularnym serwisie całego układu klimatyzacji wraz z czyszczeniem pozostałych elementów.
Masz problem z klimatyzacją odwiedź naszą stronę serwis klimatyzacji Warszawa