Kurtyna powietrzna – co to takiego?

Kurtyna powietrzna to urządzenie, mające na celu zapobieganie niekontrolowanym przepływom powietrza. Przeważnie jest zawieszana nad drzwiami wejściowymi do różnego rodzaju pomieszczeń po to, aby powietrze z wewnątrz i z zewnątrz nie mogło się mieszać. Takie rozwiązanie przydaje się zwłaszcza w przypadku dużej różnicy temperatur.

Otwarte okna, drzwi czy bramy stanowią bezpośredni styk środowisk o różnych temperaturach i różnorodnej wilgotności powietrza. Ta różnica stanowi motor mechanizmu dążenia do ich równowagi we wspólnej przestrzeni. Do powstania przeciągu i związanych z nim strat energii ogrzewania lub chłodzenia w przypadku chłodni lub pomieszczeń klimatyzowanych przyczyniają się różnica temperatur, różnica ciśnień i napór wiatru.

Kurtyny powietrzne to urządzenia, które dosłownie zasysają powietrze, oziębiając je lub ocieplając, a następnie wydmuchują je w formie powietrznej kurtyny sięgającej aż do samej podłogi. Dziś tego typu rozwiązania instaluje się coraz częściej w obiektach przemysłowych, ale coraz częściej również w prywatnych domach.

Jakie są rodzaje kurtyn powietrznych?

Opisując rozwiązanie jakim są kurtyny powietrzne zacząć należy od rozróżnienia ich rodzajów. Rozróżniamy kurtyny ciepłe i zimne – jedne z nich wydmuchują z siebie powietrze ciepłe, a drugie zimne. Wybierając rodzaj kurtyny powietrznej, którą chcemy kupić powinniśmy zastanowić się na wstępie, do czego jest nam potrzebna. Kurtyny ciepłe montuje się w głównej mierze nad drzwiami wejściowymi lub bramami wjazdowymi do garaży. Kurtyna powietrzna wydmuchująca ciepłe powietrze zapobiega wpadaniu do wnętrza zimnego powietrza. Takie rozwiązanie pomaga zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie, ponieważ dzięki zapobieganiu wychłodzenia pomieszczeń nie trzeba ich dogrzewać, a rachunki za energię są niższe. Porównywalnie działa kurtyna zimna – wiesza się ją się w różnego rodzaju chłodniach i innych pomieszczeniach, w których musi panować niska temperatura. Kurtyna wisząca nad wejściem zapobiega dostawaniu się do środka ciepłego powietrza z zewnątrz. Kurtyny wykorzystywane w takich miejscach są bardzo silne i niezawodne, gdyż dostanie się ciepłego powietrza mogłoby spowodować duże problemy na przykład na linii produkcyjnej. W chłodniach inwestuje się jedynie w sprzęt najwyższej jakości. Są bardzo popularne w centrach handlowych, zwłaszcza zimą, gdy mają za zadanie kusić gości przyjemnym ciepłem od samego wejścia.

Jak montuje się kurtyny powietrzne?

Do najbardziej popularnych na rynku należą kurtyny powietrzne wieszane nad drzwiami. Można jednak kupić również kurtynę pionową, którą mocuje się w pobliżu wejścia lub gdzieś w ścianie. Kurtyny powietrzne nie wpływają negatywnie na wygląd pomieszczeń, w których są instalowane. Swoim wyglądem przypominają nieco nowoczesne klimatyzatory, mogą więc spokojnie być eleganckim elementem wystroju wnętrza.

Kurtyny powietrzne to znakomite rozwiązanie zarówno do przestrzeni produkcyjnych jak i domowych. Sprawdzają się doskonale również w strefach handlowych. Tworzą doskonałą barierę pomiędzy środowiskiem zewnętrznym, a wewnętrznym.