Klimatyzacja biurowa – czy warto instalować?

Warunki pracy mają wpływ na jej efektywność. Klimatyzacja w biurze bezpośrednio przyczynia się więc nie tylko do zwiększenia poczucia komfortu, ale i wydajności pracowników. Zalety, które wiążą się z jej montażem, zachęcają do zakupu. Czy klimatyzacja biurowa się opłaca? Podpowiadamy, czy warto instalować. Sprawdź bilans zalet i wad.

Dobre warunki pracy

Główna z zalet to temperatura dopasowana do potrzeb. Wpływa na komfort pracy, co przekłada się na wydajność pracowników. Klimatyzacja w biurze przynosi ulgę szczególnie w upalne dni, jednak warto wiedzieć, że w okresie jesienno-zimowym może służyć również za źródło ciepła.

Czyste i zdrowe powietrze

Klimatyzatory chłodzą, ogrzewają, a ponadto również oczyszczają. Z pomocą filtrów przechodzące przez nie powietrze jest oczyszczane z kurzu, alergenów i drobnoustrojów chorobotwórczych. Klimatyzacja biurowa jest w stanie zmniejszyć zachorowalność wśród osób pracujących w firmie, a przy tym pozytywnie wpłynąć na stan zdrowia alergików.

Właściwa wilgotność powietrza

Nawilżanie i osuszanie. Klimatyzatory utrzymują właściwą wilgotność powietrza, co przekłada się na samopoczucie i zdrowie pracowników, a także na wyposażenie biura. Nadmiar wilgoci przyczynia się bowiem do rozwoju pleśni i grzybów na ścianach. Suche powietrze z kolei powoduje dyskomfort, wysusza skórę oraz błony śluzowe, a finalnie prowadzi do kolejnych dolegliwości zdrowotnych.

Cisza i spokój

Przewrotnie do zarzucanej jednej z wad klimatyzacji, a mianowicie hałasu, my wskazujemy na ciszę i spokój. Nowoczesne klimatyzatory generują dźwięki mniejsze niż 35 dB. Najcichsze osiągają poziom 16 dB. To wartości porównywalne do cichego szeptu. Ponadto szum pracy klimatyzatora bywa wręcz sprzyjający, gdyż maskuje rozmowy współpracowników i inne potencjalnie dekoncentrujące dźwięki.

Rachunki za prąd i koszty konserwacji

I oto jest pierwsza z potencjalnych wad. Klimatyzacja wiąże się z kosztami jej zakupu, montażu i regularnego serwisu. Warto mieć to na uwadze, lecz nie warto się zniechęcać. Nie są to bowiem ceny, które zwalałyby z nóg. Zużycie prądu przez nowoczesne urządzenia jest niewielkie, co więc nie przekłada się na znacznie zwiększone rachunki za prąd. Z kolei wykonywane co pół roku czyszczenie i konserwacja klimatyzacji niwelują problem kosztownych awarii.

Rozsądne użytkowanie

Rozsądne użytkowanie to gwarancja braku wad, z którymi można spotkać się, gdy mowa o klimatyzacji biurowej. Za jedną z nich uznaje się ryzyko przeziębienia w wyniku zimnego powietrza. Prawdą jest, że zbyt duża różnica temperatury może być dla osób przychodzących do biura nieprzyjemna i powodować wychłodzenie organizmu. Nieprawdą jest jednak, że powodem tego jest klimatyzacja. Powodem jest oczywiście nierozsądne jej użytkowanie. Podobnie z negatywnym wpływem na zdrowie, gdy klimatyzacja nie jest regularnie czyszczone i staje się siedliskiem grzybów.

Klimatyzacja biurowa – czy warto instalować?

Podsumowując, czy warto instalować klimatyzację biurową, odpowiedź brzmi: tak. Koszty jej zakupu oraz utrzymania zwracają się w wydajności pracowników i ich zdrowiu, a więc dyspozycyjności. Nie bez znaczenia pozostaje zadowolenie wynikające z poprawienia komfortu pracy.

Z decyzji o montażu klimatyzacji wyjątkowo zadowoleni będą również ci, którzy zastanawiają się nad jej instalacją we własnym biurze.