Klimatyzacja a wilgotność powietrza

Optymalna wilgotność powietrza w pomieszczeniach wynosi od 40 do 60%. Niekorzystny wpływ na zdrowie mieszkańców i elementy wyposażenia domu ma zarówno jej zbyt niski, jak i zbyt wysoki poziom. Jednym z czynników, które wpływają na regulację nawilżenia powietrza, jest klimatyzacja. Więcej o tym, jak klimatyzacja wpływa na wilgotność powietrza, piszemy w dzisiejszym artykule.

Klimatyzacja zmniejsza wilgotność powietrza

Głównym zadaniem klimatyzacji jest chłodzenie. Procesowi obniżania temperatury towarzyszy jednak skraplanie wilgoci, dlatego dochodzi do osuszania powietrza. Ciepłe powietrze pobrane przez klimatyzator z pomieszczenia zostaje do niego oddane nie tylko schłodzone, ale i osuszone. Nowoczesne klimatyzatory dodatkowo wyposażone są także w filtry, które je oczyszczają.

Zmniejszanie wilgotności powietrza przez klimatyzację to w większości przypadków wysoko ceniona zaleta, ponieważ zapobiega związanemu z nadmiarem wilgoci w pomieszczeniach rozwojowi grzybów i pleśni – niebezpiecznych dla zdrowia i stanu technicznego budynku.

Klimatyzacja a wilgotność powietrza – o tym pamiętaj

Sporadycznie zdarza się, że montaż klimatyzacji może przyczynić się do przesuszenia powietrza, czyli spadku jego wilgotności poniżej 40%. Może być to efektem zbyt intensywnego użytkowania klimatyzatora, niesprawnego systemu wentylacyjnego lub też rezygnacji z wietrzenia pomieszczenia. Objawia się przede wszystkim przesuszoną skórą i błonami śluzowymi, a to z kolei zwiększoną podatnością na infekcje, kaszlem czy bólem gardła. Negatywny wpływ może mieć również na drewniane czy skórzane elementy wyposażenia wnętrza.

O właściwe nawilżenie powietrza w takiej sytuacji zadbać można więc po pierwsze poprzez usprawnienie systemu wentylacyjnego, po drugie wybór odpowiedniego klimatyzatora. Na rynku dostępne są już klimatyzatory wzbogacone o funkcję nawilżania powietrza. Na bieżąco monitorując poziom wilgotności powietrza, wychwytują one moment jego spadku poniżej rekomendowanej wartości i w razie potrzeby dodatkowo rozpylają parę wodną. Wybierając klimatyzator bez tej funkcji, zainwestować można także w osobne urządzenie w postaci nawilżacza powietrza.