Kiedy najlepiej zamontować klimatyzację w domu?

Fala upałów znów się zbliża i zawsze w tym momencie myślimy o tym, by wreszcie zdecydować się na klimatyzację. W nowo budowanym budynku najlepiej poprowadzić przewody jeszcze przed położeniem tynków. Z kolei w już istniejącym najlepiej zdecydować się na to na etapie remontu pokoju czy domu. Co warto wiedzieć na ten temat?

Montaż klimatyzacji – jak sobie z tym poradzić?

W nowo budowanych domach rury chłodnicze można poprowadzić na tym samym etapie, na którym wykonywana jest instalacja elektryczna i wodociągowa. Elementy instalacji klimatyzacji mogą zostać ukryte pod ociepleniem. Oczywiście na montaż klimatyzacji można zdecydować się także wtedy, gdy ściany są wykończone. W takim przypadku przewody można poprowadzić w bruzdach, a na zewnątrz budynku w zabudowanych korytkach. Istotne znaczenie ma również zapewnienie odpowiedniego odprowadzania skroplin. Można zdecydować się choćby na tzw. pompki skroplin czy odprowadzanie grawitacyjne. O tym jak w najkorzystniejszy sposób poprowadzić instalację klimatyzacji decyduje ostatecznie inwestor, natomiast powinien kierować się zaleceniami profesjonalistów, a więc monterów klimatyzacji, którzy mają specjalne uprawnieni f-gazowe. To właśnie osoby z uprawnieniami zajmują się montażem klimatyzacji.

Czy lepiej montować klimatyzację zimą, czy latem?

Wiele osób o klimatyzacji przypomina sobie, gdy robi się ciepło. Jaki jest najkorzystniejszy termin na montaż klimatyzacji? Generalnie klimatyzację można montować przez cały rok, niemniej jednak czas montażu może się wydłużyć w przypadku słabych warunków, np. opadów deszczu. Zimą przewody umieszcza się w specjalnych korytkach montażowych, z kolei latem można wykonać montaż w ramach generalnego remontu. Istotne znaczenie ma oczywiście czas oczekiwania. Latem specjaliści mają więcej zleceń, zatem oczekiwanie może być dłuższe. O montażu klimatyzacji najlepiej pomyśleć gdzieś pomiędzy lutym a kwietniem. Jeżeli klimatyzator ma funkcję grzania, to urządzenie może posłużyć jako dodatkowe źródło ogrzewania. W takim przypadku montaż w miesiącach jesiennych będzie uzasadniony.

Gdy wentylacja grawitacyjna nie jest wystarczająca

Wentylacja w domu powinna działać sprawnie, by następowała wymiana zużytego powietrza na świeże. Oczywiście w przypadku wentylacji grawitacyjnej jest to dyskusyjne, stąd coraz więcej osób wybiera do nowych budynków wentylację mechaniczną, która dobrze współpracuje z nowymi, ekologicznymi źródłami ciepła, a także klimatyzacją. Oczywiście klimatyzację można zamontować także wtedy, gdy w domu funkcjonuje wentylacja grawitacyjna. Klimatyzator, który działa w połączeniu z jednostką zewnętrzną i w oparciu o czynnik chłodniczy może skutecznie schłodzić pomieszczenie nawet w upalny dzień. Należy przy tym pamiętać, że różnica między temperaturą na zewnątrz i wewnątrz nie powinna być większa niż 10 stopni Celsjusza, aby nie doprowadzić do szoku termicznego czy przeziębienia. Kluczowe znaczenie ma odpowiednie umiejscowienie zarówno jednostki wewnętrznej, jak i zewnętrznej klimatyzacji, a także dobór mocy klimatyzatora. Należy wziąć pod uwagę położenie danego pomieszczenia względem stron świata i tym samym intensywność nasłonecznienia w ciągu dnia oraz rzecz jasna kubaturę pomieszczenia, czy też to jak często się w nim przebywa. Klimatyzację można zatem montować zarówno na etapie budowy, jak i remontu i warto się na to zdecydować, by zwiększyć komfort użytkowania mieszkania.