Jakie są najważniejsze różnice między wentylacją a klimatyzacją?

Wentylacja i klimatyzacja często są ze sobą mylone. Jednak każda z tych dwóch instalacji ma do spełnienia inne zadanie, co sprawia, że różnią się diametralnie w swojej funkcji. Wyjaśniamy, jakie funkcje spełnia wentylacja, a jakie klimatyzacja.

Świeże powietrze przez cały rok – wentylacja

Podstawowym zadaniem wentylacji jest dostarczanie świeżego powietrza do wewnątrz i usuwanie zużytkowanego powietrza na zewnątrz. Jest ona niezbędna w każdym obiekcie, a jej brak niesie ze sobą szereg negatywnych skutków dla człowieka, ale też samego budynku. Wentylacja grawitacyjna, zwana też naturalną, jest tradycyjnym rodzajem wentylacji, działa dzięki konwekcji, czyli ruchowi powietrza powodowanemu przez różnicę jego gęstości i ciśnienia. Świeże powietrze dostaje się do środka przez nawiewniki, a powietrze zużyte usuwane jest na zewnątrz przez kanały w kominach wentylacyjnych. Wentylacja grawitacyjna to rozwiązanie proste, które nie wymaga energii elektrycznej. W zależności jednak od pory roku, wielkość wymiany powietrza jest różna. W okresie letnim wentylacja naturalna nie działa prawie w ogóle, zimą natomiast zbyt intensywnie. Wentylacja mechaniczna stanowi rozwiązanie tego problemu. W tego rodzaju rozwiązaniu powietrze wprawiane jest w ruch za pomocą wentylatorów. Istnieją różne rodzaje wentylacji mechanicznej. W budownictwie mieszkalnym najczęściej stosuje się dwa:

  • wywiewną – gdzie wentylatory tylko usuwają powietrze;
  • nawiewno-wywiewną – gdzie wentylatory nawiewają i wywiewają powietrze.

Drugie rozwiązanie coraz częściej uzupełniane jest o rekuperator, który odzyskuje część energii cieplnej z usuwanego powietrza. Pozwala to obniżyć rachunki za ogrzewanie.

Przyjemny chłód w upalne dni – klimatyzacja

Klimatyzacja jest w stanie zmienić właściwości powietrza, takie jak temperatura czy wilgotność. Jej popularność rośnie, choć nie jest elementem niezbędnym w każdym budynku. Klimatyzacja zapewnia cyrkulację powietrza znajdującego się w pomieszczeniu, ale nie gwarantuje jego wymiany. Potrafi ona filtrować powietrze z zanieczyszczeń takich jak kurz, pyłki, dym i inne. Ta funkcja klimatyzacji odgrywa kluczową rolę dla alergików. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów filtrów – z jonami srebra, węglowych, czy antybakteryjnych, które posiadają różne właściwości. Wiele nowoczesnych klimatyzatorów wyposażonych jest również w funkcję grzania. Pozwala to zastosować je w roli dodatkowego, lub nawet głównego źródła ogrzewania.

Jak widać różnica pomiędzy wentylacją, a klimatyzacją jest kluczowa i wynika z podstawowej funkcji, do której zostały przeznaczone. Klimatyzacja przede wszystkim zapewnia cyrkulację powietrza znajdującego się w pomieszczeniu, lecz nie gwarantuje jego wymiany. Zamknięty obieg powietrza ma duże znaczenie dla efektywności klimatyzacji, gdyż jej kluczowym zadaniem jest schładzanie lub ocieplanie powietrza. Ten cel przyświeca zazwyczaj użytkownikom, kiedy decydują się na montaż klimatyzacji. W gorące dni , pozwala ona na zapewnienie optymalnej temperatury do przebywania we wnętrzach.