Jaki wybrać klimatyzator przenośny?

Klimatyzator przenośny, zgodnie z jego nazwą, jest urządzeniem mobilnym, które można w mieszkaniu dowolnie przenosić pomiędzy pomieszczeniami. Bywa więc, że staje się on z wielu względów wygodniejszym i lepszym wyborem niż klimatyzacja stacjonarna. Dziś przygotowaliśmy krótki poradnik, jaki wybrać klimatyzator przenośny. Sprawdź, na co zwrócić uwagę w trakcie jego zakupu.

Klimatyzator przenośny a jego wady i zalety

Do głównych zalet klimatyzatora przenośnego należą niska cena, łatwa dostępność oraz mobilność. W odróżnieniu od klimatyzatorów typu split czy multisplit nie wymagają montażu, przez co mogą być użytkowane również w wynajmowanych mieszkaniach i biurach lub na wyjazdach. Bywa więc, że stają się one jedyną możliwą opcją. Warto pamiętać, że montaż klimatyzacji typu split w mieszkaniu wymaga zgody administracji budynku. W przypadku braku balkonu trudniej jest taką zgodę uzyskać.

Klimatyzatory przenośne mają jednak swoje wady, które w przypadku klimatyzacji stacjonarnej nie występują. Głównym jest hałas. O ile nie przeszkadza on za dnia podczas swobodnego przebywania w domu, tak już podczas pracy czy snu głośny dźwięk może być dla niektórych uciążliwy. Kolejną wadą jest rura, którą należy wyprowadzić przez uchylone okno. Służy ona oddawaniu ciepła na zewnątrz. Jak wiadomo, otwarte okna i drzwi nie służą klimatyzowaniu pomieszczenia, co sprawia, że klimatyzator przenośny wraz ze swoją mniejszą mocą cechuje się niższą efektywnością od stacjonarnego.

Jaki wybrać klimatyzator przenośny

Kiedy decyzja o zakupie klimatyzacji mobilnej zostanie podjęta, pojawia się pytanie, jaki wybrać klimatyzator przenośny. Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli, których ceny wahają się średnio od 1 do 3 tysięcy w zależności od parametrów technicznych i dostępnych funkcji.

Nowoczesne klimatyzatory przenośne nie tylko chłodzą, ale również ogrzewają czy oczyszczają powietrze. Filtry powietrza w klimatyzatorze szczególnie dobrze sprawdzą się u alergików. Ponadto wyposażone są w uszczelki na okno, zdalne sterowanie i liczniki czasu. Wybierane w klasie energetycznej A/A+ i o ekologicznym czynniku chłodniczym ograniczają późniejsze wysokie koszty użytkowania, przez co stają się lepszym wyborem od najtańszych dostępnych modeli.

Warto dodać, że wyższa jakość to nie tylko mniejsze zużycie prądu, ale i lepsza bezawaryjność urządzenia. Klimatyzatory pochodzące od renomowanych producentów działają prawidłowo przez wiele kolejnych lat, o ile regularnie wykonywany jest serwis klimatyzacji.