Jaki klimatyzator do mieszkania?

Klimatyzacja podnosi komfort zarówno pracy, jak i odpoczynku. Coraz częściej wybierana jest więc nie tylko do biur i domów, ale i do mieszkań. O tym, jaki jej rodzaj wybrać i na co zwrócić uwagę podczas montażu, piszemy w dzisiejszym artykule. Sprawdź, jaki klimatyzator do mieszkania będzie najlepszy.

Klimatyzator do mieszkania – przenośny lub stacjonarny

Klimatyzatory dzielą się na przenośne i stacjonarne.

Klimatyzatory przenośne

Te pierwsze częściej spotkać można właśnie w mieszkaniach. Ich plusem jest to, że w odróżnieniu od klimatyzacji stacjonarnej nie wymagają zgody spółdzielni czy wspólnoty mieszkaniowej. Swobodnie można przenosić je z jednego pomieszczenia do drugiego. Jedynym warunkiem ich działania jest zapewnienie wylotu ciepłego powietrza przez specjalną rurkę wyprowadzoną przez uchylone okno.

Są znacznie tańsze i łatwiej dostępne. Można powiedzieć, że to szybki i wygodny sposób na schłodzenie mieszkania. Prawdą jest jednak to, że klimatyzatory przenośne mają kilka wad, które w klimatyzacji stacjonarnej nie występują, a które znacząco wpływają na komfort jej użytkowania.

Klimatyzatory stacjonarne

Klimatyzatory stacjonarne typu split i multisplit nie potrzebują uchylonego okna, dzięki czemu efektywność chłodzenia jest większa. Co więcej, są ciche i energooszczędne. Zużywają znacząco mniej prądu, co przekłada się na koszty użytkowania klimatyzacji. Biorąc to pod uwagę, długofalowo klimatyzatory przenośne nie są więc tak tanie, jak może się to wydawać.

Klimatyzacja stacjonarna wymaga montażu jednostki wewnętrznej w wybranym pomieszczeniu mieszkania i jednostki zewnętrznej na zewnątrz budynku. Konieczność instalacji sprawia, że niezbędna staje się zgoda administracji. Nie zawsze jest to możliwe, lecz warto wiedzieć, że montaż klimatyzacji na balkonie, którego metraż zalicza się do wymiarów mieszkania, tego nie wymaga.

Jaki klimatyzator typu split lub multisplit do mieszkania wybrać

W trakcie poszukiwań odpowiedniego klimatyzatora warto wziąć pod uwagę kilka ważnych parametrów. Na początek rozważyć, zgodnie z metrażem mieszkania, która opcja będzie korzystniejsza – split czy multisplit. Multisplit różni się tym, że zamiast jednej jednostki zewnętrznej i jednej wewnętrznej, ma nawet do kilku jednostek wewnętrznych połączonych z jedną zewnętrzną.

Kolejnym są parametry techniczne. Wybierając klimatyzator do mieszkania, kieruj się przede wszystkim jego wydajnością, klasą energetyczną i głośnością pracy. W zależności od preferencji ważnymi funkcjami okazać się mogą: zdalne sterowanie z programatorem czasowym, cichszy tryb pracy nocnej, ogrzewanie powietrza, oczyszczanie go i nawilżanie.

Wybierając miejsce, w którym dokonasz zakupu klimatyzatora, uwzględnij montaż klimatyzacji. Wykonany może być on jedynie przez certyfikowane osoby. Pamiętaj też, że dwa razy w roku należy wezwać serwis klimatyzacji w celu jej kompleksowego oczyszczenia i sprawdzenia stanu technicznego.