Jaka klimatyzacja do mieszkania?

Klimatyzacja do mieszkania staje się coraz bardziej popularna. Dawniej spotykana jedynie w hotelach czy restauracjach, dziś przynosi ulgę także mieszkańcom apartamentowców, bloków i kamienic. W poniższym artykule piszemy o tym, jaka klimatyzacja do mieszkania sprawdzi się najlepiej i jakie są warunki  montażu klimatyzacji. Zachęcamy do jego sprawdzenia.

Zgoda na montaż klimatyzacji w bloku

Na początek krótko o warunkach montażu. Jeśli marzy Ci się klimatyzacja do mieszkania w bloku czy kamienicy, przed podjęciem decyzji o jej zakupie zdobądź zgodę od administracji budynku. Ma ona bowiem prawo odmówić, co wynikałoby z pogorszenia estetyki budynku i uciążliwości dla sąsiadów. Problem potencjalnego hałasu łatwo można jednak rozwiązać, decydując się na dobrej jakości sprzęt.

W przypadku mieszkania z balkonem, którego metraż wliczony jest do całkowitej powierzchni mieszkania, formalności te nie obowiązują. Montaż klimatyzacji na balkonie to najłatwiejszy sposób.

Jaka klimatyzacja do mieszkania

Klimatyzacja do mieszkania może być albo przenośna, albo stacjonarna.

Klimatyzacja przenośna do mieszkania

Ta pierwsza nie wymaga ani montażu, ani zgody spółdzielni. Staje się pozornie szybkim i bezproblemowym rozwiązaniem. Od klimatyzacji stacjonarnej różni się tym, że – jak sama nazwa wskazuje – możemy ją dowolnie przenosić. Warunkiem jest zapewnienie wylotu ciepłego powietrza poprzez rurkę wyprowadzoną z pomieszczenia przez uchylone okno. Klimatyzacja przenośna to w ogólnym rozrachunku więcej wad niż zalet. Mniejsza efektywność chłodzenia w wyniku otwartego okna, a także hałas, który urządzenia te imitują.

Klimatyzacja stacjonarna do mieszkania

Druga – klimatyzacja stacjonarna – montowana jest na stałe. Jej wydajność pracy jest znacznie wyższa od urządzeń przenośnych. To także cichsza, nowocześniejsza i dająca dodatkowe możliwości opcja. Nie tylko chłodzi czy ogrzewa, ale także oczyszcza powietrze z pomocą wbudowanych filtrów. To opcja, która przy wzięciu pod uwagę wszelkich zalet i wad, jest przez nas polecana.

Najpopularniejsza klimatyzacja stacjonarna do mieszkania to klimatyzator typu split lub multisplit. Pierwszy wybierany jest w przypadku małego mieszkania lub chęci montażu w jednym dużym pomieszczeniu, np. w salonie. Składa się z dwóch elementów: jednostki wewnętrznej (wieszanej na ścianie w mieszkaniu) i agregatu zewnętrznego (umieszczanego na zewnątrz budynku).

Przy dużym mieszkaniu i planowanym montażu klimatyzacji w kilku pomieszczeniach, lepiej zainwestować w klimatyzator multisplit. Ma on jeden agregat umieszczany na zewnątrz i nawet do sześciu jednostek wewnętrznych.