Jaka klimatyzacja do domu jednorodzinnego?

Do tego, że warto mieć klimatyzację w domu, nikogo doświadczającego uroków klimatyzowanych pomieszczeń przekonywać nie trzeba. Planując jej instalację u siebie, dobrze jest wcześniej przyjrzeć się dostępnym na rynku rozwiązaniom i wybrać to najlepsze. O tym, jaka klimatyzacja do domu jednorodzinnego będzie najkorzystniejsza, piszemy w dzisiejszym artykule.

Klimatyzacja w domu jednorodzinnym

Klimatyzacja w domu jednorodzinnym daje przyjemny chłód w upalny dzień, a powiew ciepła w zimowy. Ponadto oczyszcza powietrze i reguluje jego wilgotność. Poprzez możliwość wyboru nowoczesnych, wygodnych i energooszczędnych urządzeń staje się coraz bardziej popularna.

Klimatyzatory dzielimy na przenośne i stacjonarne. Do domu jednorodzinnego lepiej sprawdzą się te drugie. Klimatyzatory typu split są dużo cichsze i wydajniejsze w swym działaniu. Składają się z dwóch i więcej elementów. Podstawą jest jednostka wewnętrzna oraz agregat zewnętrzny. Ze względu na metraż domu jednorodzinnego jednym z możliwych rozwiązań staje się klimatyzator typu multisplit, który łączy kilka jednostek wewnętrznych z jednym agregatem zewnętrznym.

Inną chętnie wykorzystywaną opcją do domu jest klimatyzacja centralna, która rozprowadza powietrze poprzez specjalne kanały. Istotną różnicą między tą klimatyzacją a klimatyzacją typu multisplit jest konieczność zaplanowania jej już na etapie projektu domu.

Jaka klimatyzacja do domu jednorodzinnego

Pytając o to, jaka klimatyzacja do domu jednorodzinnego sprawdzi się najlepiej, rozważyć należy dwie najpopularniejsze opcje: klimatyzację typu multisplit i klimatyzację centralną, zwaną także kanałową. Co wybrać? Odpowiedź na to pytanie najlepiej uzależnić od własnych możliwości i preferencji.

Klimatyzacja centralna

Jedną z głównych wad jest fakt, że decyzję o montażu klimatyzacji centralnej uwzględnić należy przed wybudowaniem domu. To sprawia, że dla wielu osób rozwiązanie to będzie po prostu niemożliwe. Ponadto brak możliwości sterowania parametrami dla każdego pomieszczenia z osobna. Do zalet zaliczamy: niższy koszt instalacji przez wzgląd na jedno tylko urządzenie, kanały estetycznie ukryte wewnątrz ścian, możliwość klimatyzowania dużych powierzchni.

Klimatyzacja multisplit

Montaż klimatyzacji multisplit jest możliwy już po wybudowaniu domu. Także wtedy, gdy klimatyzacji nie było w planach. Istotną korzyścią wyboru tego rozwiązania jest także łatwe i wygodne sterowanie – osobne dla poszczególnych pomieszczeń. To oznacza, że klimatyzacja może być włączona tylko tam, gdzie obecnie przebywamy, co przekładać się będzie na oszczędność prądu.

Klimatyzacja split i multisplit obejmuje liczne nowoczesne klimatyzatory. Ciche, energooszczędne i wzbogacone o różnorodne komfortowe opcje. Wybierając je, należy zwrócić uwagę na moc poszczególnych urządzeń. Przyjmuje się, że na każde 10 m2 przestrzeni przypada 1 kW mocy.