Jak wykorzystać klimatyzację zimą?

Montaż klimatyzacji w domu często budzi wątpliwości, ponieważ ta inwestycja wydaje się być przydatna jedynie w upalne letnie dni. Warto więc wiedzieć, że dobierając właściwe urządzenia, system może być użyteczny przez większą część roku, również zimą, w chłodne noce i dni. Więcej o tym, jak wykorzystać klimatyzację zimą i o związanych z tym zaletach, przeczytasz poniżej.

Zamiana ról – ogrzewanie

Klimatyzatory typu split – posiadające jednostkę wewnętrzną i zewnętrzną – mogą pracować nie tylko w trybie chłodzenia, którego używamy najczęściej, ale również w trybie ogrzewania. Tę funkcję można wykorzystać m.in. wiosną i jesienią, kiedy to centralne ogrzewanie jeszcze nie działa lub daje za mało ciepła. Pozwala to na podwyższenie temperatury w pomieszczeniu w oszczędniejszy sposób niż przy wykorzystaniu grzejników elektrycznych.

Dzięki stosowaniu klimatyzatora powietrze w pomieszczeniu nie jest wysuszane, co w przypadku innych metod ogrzewania może być szkodliwe dla układu oddechowego i sprzyjać powstawaniu infekcji. Ciągły przepływ powietrza przez urządzenie reguluje wilgotność i utrzymuje ją na właściwym poziomie.

Dodatkowym atutem ogrzewania pomieszczeń za pomocą klimatyzacji jest estetyka jednostki wewnętrznej, która może stanowić ciekawą alternatywę dla grzejników zamontowanych w dolnej części ścian pomieszczenia. Daje to możliwość nowych aranżacji przestrzeni i wkomponowania jednostki zamontowanej pod sufitem w wystrój wnętrza. Warto pamiętać również o łatwości regulacji temperatury w pomieszczeniu, którą ten system ogrzewania się wyróżnia.

Ogrzewanie przy użyciu klimatyzatora można stosować również zimą, należy jednak uważać na temperaturę, w jakiej pracuje jednostka zewnętrzna. Uruchomienie klimatyzacji, gdy na dworze panuje zbyt niska temperatura, może doprowadzić do jej uszkodzenia, należy więc przestrzegać zaleceń producenta i stosować taki rodzaj ogrzewania jedynie, gdy warunki na to pozwalają.

Odświeżenie powietrza

Włączenie klimatyzacji w chłodne dni pomoże odświeżyć powietrze w środku i zmniejszyć wrażenie duszności. Funkcja wentylacji sprawi, że osoby przebywające w pomieszczeniu będą miały poczucie świeżości, nawet jeśli nie będzie występowała regulacja temperatury. Ten sposób pozwala na zrezygnowanie z częstego wietrzenia mieszkania i w konsekwencji jego wychładzania.

Wpływ na zdrowie

Poza regulacją temperatury powietrza w pomieszczeniu klimatyzacja pełni funkcję filtra, eliminując z powietrza drobnoustroje, kurz i regulując wilgoć w pomieszczeniu. Dlatego nawet zimą warto regularnie używać klimatyzacji. Pomieszczenia, w których wilgotność jest duża, wymagają regularnego wietrzenia w celu utrzymania poziomu wilgoci we właściwych granicach. Dzięki użyciu klimatyzatora nie ma potrzeby częstego otwierania okien, co przekłada się na mniejsze koszty ogrzewania. Dodatkową zaletą jest ograniczenie skutków wdychania pyłków, bakterii i wirusów obecnych w powietrzu. W okresie zimowym często łatwiej o zarażenie z powodu obniżonej odporności, więc pracująca klimatyzacja pomaga zadbać o zdrowie.

Koszty i ekologia

Przed podjęciem decyzji o instalacji klimatyzacji, z zamiarem ogrzewania nią pomieszczenia, warto zrobić kalkulację kosztów. Będą one uzależnione od wielkości powierzchni ogrzewanej, ponieważ moc klimatyzatora dobierana jest według tego parametru. Po analizie może okazać się, że koszt jest znacznie niższy niż w przypadku ogrzewania elektrycznego.

Nie bez znaczenia pozostaje tu również kwestia ekologii. Ciecz krąży w układzie zamkniętym klimatyzatora, przez co żadne substancje nie są emitowane do atmosfery i nie zanieczyszczają środowiska, jak dzieje się to w przypadku ogrzewania piecem.