Jak ustawić klimatyzację w hotelu?

Letnie miesiące to wakacje, które sprzyjają podróżom. Planując wypoczynek w hotelu sprawdzamy przede wszystkim, czy dysponuje on klimatyzowanymi pokojami. Choć jest to jest to standard w praktycznie wszystkich obiektach hotelowych, zawsze warto się upewnić, czy po upalnym dniu spędzonym na zwiedzaniu będziemy mieli szansę zrelaksować się w pokojach hotelowych. Warto też wiedzieć, jak ustawić klimatyzację w hotelu, aby zapewnić sobie maksimum relaksu i nie nabawić… przeziębienia!

Klimatyzacja w hotelu – niezbędne i wygodne rozwiązanie podczas upalnych dni

Współcześnie klimatyzacja to tak naprawdę jeden z najważniejszych elementów wyposażenia nie tylko samochodów i biur, ale także hoteli – tutaj również klimatyzowane pokoje są obecnie standardem. Jest to wymóg, który wynika nie tylko z nowoczesnej architektury (innowacyjne, szkieletowe konstrukcje i duże okna hotelowych budynków szybciej nagrzewają się podczas upałów), ale także odpowiada na najważniejsze oczekiwanie klientów, a zatem zwiększa popularność oraz zysk hotelu. Klimatyzacja w hotelu to bez wątpienia bardzo wygodne rozwiązanie – nie tylko w letnich miesiącach i w krajach, gdzie temperatury osiągają maksimum. Również zimą, gdy trzeba ogrzać pomieszczenie, klimatyzacja sprawdza się doskonale. Jednak aby czerpać z niej korzyści, należy ustawić klimatyzację na odpowiedni poziom – tak, by stworzyć sobie komfort termiczny.

Dlaczego należy ustawić klimatyzację w hotelu?

Zachowanie komfortu termicznego jest dla nas niezbędne, aby prawidłowo wypocząć, lub pracować w optymalnych warunkach. Pamiętajmy, że zarówno zbyt gorące jak i zimne powietrze sprawia że czujemy się źle. Z tego względu  wspomniany komfort termiczny jest istotny nie tylko dla dobrego samopoczucia, ale także dla zdrowia. Zbyt wysokie temperatury są ryzykowne dla  wielu z nas, w tym przede wszystkim dla osób starszych, lub  z problemami związanymi z układem oddechowym, lub chorobami kardiologicznymi. Na szczęście dziś klimatyzatory bywają także wyposażone w specjalne czujniki, które wykrywają poziom temperatury, wilgotności czy nawet zanieczyszczenia powietrza. Zbyt duża różnica temperatur w pomieszczeniu i na zewnątrz nie przynosi nam niczego dobrego: może prowadzić do infekcji gardła, zatok czy innych problemów zdrowotnych.

Jak ustawić klimatyzację w hotelu?

Specjaliści rekomendują, by różnica temperatur pomiędzy klimatyzowanym pokojem a otoczeniem na zewnątrz nie przekraczała 6 – 7 stopni. Dlatego jeśli na dworze panuje upał, który sięga 30 stopni Celsjusza, temperatura w pokoju hotelowym nie powinna być niższa niż 24 stopnie. Właśnie z takimi, nie większymi różnicami temperatury daje sobie radę termoregulacja naszego organizmu. Większe niestety mogą doprowadzić do przeziębienia i infekcji. Niestety w praktyce oznacza to, ze gdy jedziemy na wakacje do ciepłych krajów, w których temperatura sięga 36 stopni Celsjusza, to klimatyzacja w naszym hotelowym pokoju powinna wynosić 30 stopni. Paradoksalnie może to wystarczyć, byśmy czuli się dobrze i komfortowo, a nasz organizm zaadaptuje się do tropikalnych warunków. Innym sposobem jest ustawiane klimatyzacji w hotelu, obniżając powoli temperaturę, np, o jeden stopień mniej każdego dnia. Może to przynieść znaczną ulgę, ponieważ przy normalnej wilgotności powietrza nawet obniżenie temperatury o 2 stopnie odczujemy dwa razy chłodniej. Warto także pamiętać, by powiew klimatyzacji nie był zbyt intensywny. Nie powinien być też skierowany bezpośrednio na nas, ani na łóżko w którym śpimy.