Do jednych z najczęściej powtarzanych mitów na temat klimatyzacji należą te, które ściśle związane są z nieprawidłowym jej użytkowaniem. To, że klimatyzacja szkodzi zdrowiu i jest głośna, zazwyczaj wynika z błędów w jej stosowaniu. Dlatego w przygotowanym dziś artykule podpowiadamy, jak poprawnie korzystać z klimatyzacji domowej, by w pełni cieszyć się jej zaletami.
Zamykać okna przy włączonej klimatyzacji
To podstawa. Do wydajnej pracy klimatyzacji niezbędne jest zamknięcie okien, a nawet drzwi, jeśli w pozostałych pomieszczeniach istnieje ryzyko napływu ciepłego powietrza z zewnątrz. W przeciwnym razie praca klimatyzacji będzie dużo mniej odczuwalna, mimo wcale nie mniejszych rachunków za prąd. Wynika to ze sposobu działania klimatyzacji, która pochłania ciepło z klimatyzowanego pomieszczenia i oddaje je na zewnątrz budynku.
Dopasowywać temperaturę chłodzenia do warunków zewnętrznych
Ustawianie zbyt niskiej temperatury to główny winowajca przeziębień i chorób. Stąd mit o tym, że klimatyzacja prowadzi do zapalenia zatok czy gardła. W rzeczywistości winę za to ponoszą osoby obsługujące klimatyzację w nieprawidłowy sposób. Temperatura między klimatyzowanym pomieszczeniem a nieklimatyzowanym nie powinna być większa niż 7 stopni. Jeśli więc na zewnątrz jest około 30 stopni, to wewnątrz powinno być nie mniej niż 23.
Regularnie czyścić klimatyzację i pamiętać o wymianie filtrów
Nieczyszczona klimatyzacja to idealne warunki do rozwoju grzybów. Tu podobnie jak w powyższym przypadku nie klimatyzacja jest powodem problemów ze zdrowiem, lecz jej szkodliwe użytkowanie. System klimatyzacji powinien być regularnie czyszczony, a w razie konieczności także odgrzybiany. Istotne staje się także systematyczne wymienianie filtrów.
Warto zapoznać się z tym, jak często powinno się to robić. W przypadku filtrów jednorazowych to około 3 miesiące. Wielorazowych – zazwyczaj co miesiąc lub zgodnie z zaleceniami producenta. Filtry wielorazowe najpierw dokładnie oczyszcza się z kurzu, a następnie myje lekko zwilżoną gąbką.
Dbać o regularny serwis klimatyzacji
Ostatnią istotną zasadą korzystania z klimatyzacji jest pamiętanie o jej regularnym serwisie. Pozwala on wychwycić nieprawidłowości w jej działaniu, a tym samym zapobiec niewydajnej pracy, większemu zużyciu prądu, a w ostateczności również poważnym i kosztownym w naprawie awariom.
Wszelkie niepokojące objawy powinny skłaniać do wcześniejszego wezwania specjalistów. Wśród takich sygnałów wymienić należy głośną pracę urządzenia, niemożliwość jego włączenia czy pracę przerywaną, dziwny zapach, niewydajne chłodzenie. W razie wątpliwości powinno natychmiast zaprzestać się używania klimatyzacji i oczekiwać na przyjazd serwisanta.