Jak odgrzybić domową klimatyzację?

W gorące letnie dni każdy z nas marzy o przebywaniu w chłodnym mieszkaniu, które przyniesie ulgę od upału panującego na zewnątrz. Właściwym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest montaż domowej klimatyzacji. Podczas jej użytkowania, oprócz komfortu, należy pamiętać jednak o zdrowiu i z tego powodu regularnie odgrzybiać urządzenie. Dziś podpowiadamy, jak odgrzybić domową klimatyzację.

Odgrzybianie klimatyzacji – kiedy konieczne

Wilgoć obecna w klimatyzatorze może powodować rozwój mikroorganizmów i grzybni. Jednym z najbardziej charakterystycznych sygnałów świadczących o tym, że należy wykonać odgrzybianie klimatyzacji, jest nieprzyjemny zapach wydobywający się z urządzenia. Wdychanie zanieczyszczonego w ten sposób powietrza może skutkować poważnymi chorobami, dlatego regularnie należy dbać o czyszczenie i odgrzybianie klimatyzacji, a także wymianę filtrów.

Odgrzybianie klimatyzacji samodzielnie

Odgrzybienia klimatyzacji można dokonać samodzielnie, za pomocą środków chemicznych. Należy zdjąć obudowę klimatyzatora, oczyścić wnętrze z kurzu, a następnie spryskać parownik oraz umieszczoną pod nim tacę skroplin. Wykorzystuje się do tego specjalne środki, w postaci piany, która wnika między żebra parownika, lub aerozolu. Po jego aplikacji należy postępować zgodnie z zaleceniami producenta preparatu.

Jeśli lubisz majsterkowanie, ta metoda może okazać się dla Ciebie odpowiednia. Mimo to pamiętaj też o regularnym serwisie klimatyzatora oraz profesjonalnym odgrzybianiu co pewien czas, ponieważ jest skuteczniejsze i lepiej usuwa zabrudzenia.

Ozonowanie – dezynfekcja klimatyzacji

Dla dogłębnego wyczyszczenia klimatyzatora warto skorzystać z odgrzybiania klimatyzacji oferowanego przez profesjonalne serwisy. Jedną ze stosowanych przez nie metod jest ozonowanie. Polega ono na wytworzeniu ozonu przez generator umieszczony w przygotowanym wcześniej pomieszczeniu. Wytworzony gaz rozprzestrzenia się po pomieszczeniu, docierając do wszystkich zakątków, także do każdego miejsca w klimatyzatorze.

Ozon posiada silne właściwości utleniające, przez co likwiduje m.in. grzyby, pleśń, bakterie oraz pomaga pozbyć się nieprzyjemnych zapachów. Generator pracuje w pomieszczeniu przez czas zależny od jego powierzchni. W tej metodzie nie ma potrzeby otwierania obudowy klimatyzatora, natomiast w trakcie ozonowania można zdemontować filtry w celu ich wyczyszczenia.

Metoda ultradźwiękowa

Inną metodą stosowaną przez profesjonalistów jest czyszczenie ultradźwiękowe. Urządzenie rozpyla płyn czyszczący w postaci mgiełki, wytworzonej przy pomocy ultradźwięków. Po aplikacji dokonanej przy pomocy dyszy, preparat zostaje dostarczony do wszystkich przestrzeni w urządzeniu klimatyzatora. Tam dochodzi o eliminacji grzybów, pleśni oraz bakterii i wirusów.

Jak odgrzybić domową klimatyzację? Nie zapomnij

Dbanie o regularne czyszczenie klimatyzacji jest bardzo ważne w kontekście zdrowia osób, które z niej korzystają. Dlatego nie zapomnij o regularnym wykonaniu tej czynności, zgodnie z rekomendacjami producentów – najlepiej dwa razy w roku i z pomocą profesjonalnego serwisu.