Jak klimatyzacja wpływa na samopoczucie?

Niekorzystne zmiany klimatyczne spowodowały, że latem zmagamy się z długotrwałą falą upałów, która kiedyś w naszym klimacie była zjawiskiem marginalnym. Niemal w każdym domu i biurze znajduje się wentylator, który przynosi ulgę wszystkim, którzy przebywają w dusznych, gorących pomieszczeniach. Coraz więcej osób decyduje się na zakup klimatyzacji. Czy jest to dobre i bezpieczne rozwiązanie? Jak wpływa na nasze zdrowie?

Zalety klimatyzacji

Głównym powodem, dla którego montujemy klimatyzację w domach, jest najczęściej chęć ochładzania pomieszczeń w czasie upałów. Zbyt wysoka temperatura obniża koncentrację, wywołuje uczucie zmęczenia, ociężałość i senność. Często sprawia, że bardzo się pocimy i stajemy się niezdolni do jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Włączenie klimatyzacji przynosi natychmiastową ulgę. Pozwala zapomnieć o uciążliwym upale i ułatwia skupienie uwagi na wykonywanym zadaniu. Klimatyzatory z funkcją pompy ciepła pozwalają ponadto ogrzewać i osuszać pomieszczenia. Niewątpliwie największą i niepodważalną tego typu modeli jest zapewnienie odpowiedniej ciepłoty i wilgotności niezależnie od warunków pogodowych i pory roku. Optymalna temperatura w mieszkaniu pozwala czuć się komfortowo, ułatwia odpoczynek, zwiększa chęć do pracy umysłowej i fizycznej. Jednak wpływ klimatyzacji na samopoczucie i zdrowie ludzi wywołuje u niektórych osób pewne kontrowersje.

Wpływ na astmatyków i alergików

Przeciwnicy klimatyzacji podkreślają jej negatywny wpływ na zdrowie alergików i osób cierpiących na astmę. Uważają oni, że ciągły ruch powietrza w zamkniętym pomieszczeniu nieustannie unosi alergeny, pył i kurz, zaostrzając chorobę. Z jednej strony mają rację, ponieważ klimatyzator nie wymienia powietrza z otoczeniem. Jednak na rynku dostępne są modele wyposażone w specjalne filtry oczyszczające powietrze, które zatrzymują i pochłaniają pyłki, cząsteczki kurzu, roztoczy, a nawet sierść kotów i psów. Montaż takich urządzeń wpływa bardzo korzystnie na zdrowie i kondycję osób zmagających się z astmą i podatnych na alergie. Ponadto, likwidacja szkodliwych alergenów i mikroorganizmów z powietrza będzie wręcz zapobiegać chorobom i infekcjom. Należy jednak pamiętać o tym, aby regularnie wymieniać filtry i systematyczne czyścić urządzenia, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się grzybów i bakterii.

Przeziębienia

Sceptycy swoją negatywną opinię o klimatyzatorach często argumentują tym, że urządzenia te wywołują one przeziębienie. Niewątpliwie, dłuższa ekspozycja na chłodny lub zimny strumień powietrza płynący prosto z wentylatora może spowodować infekcję. Dlatego instalacja klimatyzatora powinna być dobrze zaplanowana, aby uniknąć takich sytuacji. Zaleca się montowanie jednostek wewnętrznych w takich miejscach, w których rzadko przebywamy. Chłodne powietrze nie powinno być kierowane na łóżka, kanapy, fotele, biurka itp. Poza tym, klimatyzatory dobrej klasy wyposażone są w przyciski umożliwiające płynną regulację kierunku nawiewu: góra-dół, lewo-prawo.

Jaka temperatura jest korzystna z punktu widzenia naszego zdrowia?

Jeśli w domu jest dużo chłodniej niż na zewnątrz, może to mieć negatywne konsekwencje dla naszego zdrowia w postaci obniżenia odporności, a nawet wystąpienia szoku termicznego. Latem temperatura ustawiona na klimatyzatorze powinna wynosić 19-20 stopni Celsjusza. Podczas upałów, kiedy na zewnątrz utrzymuje się upał powyżej 30 stopni, w pomieszczeniu należy utrzymywać nie mniej niż 24 stopnie. Zimą ciepłota w budynku powinna wynosić 21-22 stopnie.

 

Można śmiało powiedzieć, że klimatyzacja wywiera pozytywny wpływ na samopoczucie i zdrowie człowieka, pod warunkiem jednak, że korzystamy z niej w odpowiedni sposób.