Jak działa klimatyzator przenośny?

Szczególnie w blokach, na wyższych piętrach temperatura utrudnia komfortowe funkcjonowanie. W trakcie letnich miesięcy wysoka temperatura każdemu może dać się we znaki.  Wiele osób marzy wtedy o klimatyzacji, choć ta standardowa nie zawsze jest możliwa. Dziś piszemy więc o tym, jak działa klimatyzator przenośny. Sprawdź, jakie są jego zalety, być może to opcja dla Ciebie.

Klimatyzator przenośny i jego zalety

Mała ilość miejsca, brak możliwości montażu jednostki zewnętrznej, wysoki koszt zakupu, wynajmowane mieszkanie – to argumenty, które skutecznie powstrzymują przed podjęciem decyzji o zakupie klimatyzatora typu split. Czy klimatyzacja musi więc pozostać w sferze marzeń? Niekoniecznie. Rozwiązaniem może być klimatyzator przenośny.

Oto urządzenie, które schłodzi Twój dom, ale można je ustawić w dowolnym miejscu, a po sezonie schować na strych lub do piwnicy, aby nie zajmowało przestrzeni. Klimatyzatory tego typu najczęściej umieszczone są w estetycznych obudowach, które mogą być ozdobą wnętrza, a dodatkowo wyposażone są w kółka, umożliwiających łatwe przestawienie.

Jak działa klimatyzator przenośny?

Klimatyzator przenośny działa na podobnej zasadzie do klimatyzacji montowanej na ścianie – ciepło pobierane jest z pomieszczenia przez parownik i przez skraplacz oddawane na zewnątrz pomieszczenia. Najpopularniejsze modele klimatyzatorów przenośnych oba te podzespoły mają umieszczone w jednej obudowie. Ma to swoje zalety. Możemy postawić go w dowolnym miejscu, różnych pomieszczeniach, a nawet różnych mieszkaniach. Posiada jednak też niedoskonałości – generowanie hałasu oraz konieczność wystawienia przez okno rury odprowadzającej ciepło. Otwarcie okna powoduje napływ ciepłego powietrza do wnętrza, co obniża efektywność pracy klimatyzatora. Efekt ten można zminimalizować przez wykorzystanie specjalnej uszczelki.

Oprócz odpowiedniej temperatury niektórzy do spokojnej pracy potrzebują również ciszy. Obecnie produkowane urządzenia nie są bardzo głośne, ale hałasujący klimatyzator może być uciążliwy. Jeśli to więc możliwe, warto przemyśleć zakup klimatyzacji typu split składającej się z dwóch jednostek – zewnętrznej i wewnętrznej. Głośniejsza jednostka umieszczana jest na zewnątrz, dzięki czemu wnętrze jest schłodzone, a jednocześnie ciche. Takie rozwiązanie ogranicza swobodę w dobieraniu pomieszczenia, które ma być w danej chwili chłodzone, ale ma liczne inne zalety.

Jak wybrać klimatyzator przenośny

Jeśli tęsknisz za przyjemnym chłodem w mieszkaniu lub miejscu pracy, jak mały sklep czy biuro, warto rozważyć inwestycję w klimatyzator przenośny. Kupując go, zwróć uwagę na jego moc chłodniczą, aby poradził sobie z chłodzeniem przestrzeni, w której chcesz go użyć.

Pamiętaj też o serwisie i higienie: czyszczeniu i wymianie filtrów oraz przygotowaniu do schowania go po sezonie, w oczekiwaniu na następne upalne lato. To pozwoli na jego długoletnią pracę i skuteczne obniżanie temperatury.