Ile trwa montaż klimatyzacji?

Jeszcze do niedawna klimatyzacja była luksusem, na który mogło sobie pozwolić jedynie wąskie grono odbiorców. W miarę upływu czasu i wraz z postępem nowych technologii cena zakupu i koszty eksploatacji klimatyzacji znacznie się zmniejszyły, dlatego z każdym dniem przybywa nowych użytkowników. Czy montaż instalacji jest skomplikowany i uciążliwy? Zobaczmy…

Zalety klimatyzacji

Przed każdym, większym zakupem należy się zawsze zastanowić, czy rzeczywiście korzyści, jakie osiągniemy, są warte poniesionych wydatków. Jednak w przypadku klimatyzacji trudno o dylemat. Kiedy na dworze „leje się żar z nieba” i nie ma czym oddychać, powrót do domu z zamontowaną klimatyzacją przynosi natychmiastową ulgę. Problem stanowi jedynie wybór odpowiedniej klasy urządzeń oraz producenta, który zagwarantuje wieloletnią i bezawaryjną pracę oraz serwisowanie zamontowanych modeli. Zalety klimatyzacji trudno przecenić. Zapewnia ona odpowiednią temperaturę i wilgotność w pomieszczeniach, niezależnie od warunków pogodowych oraz pory roku. Mało tego – możemy zdalnie sterować ustawieniami za pomocą pilota.

Projekt klimatyzacji

Do wyboru mamy dwa rodzaje klimatyzacji:

 • Split, składającą się z jednostki zewnętrznej oraz wewnętrznej,
 • Multi Split, zawierającą jednostkę zewnętrzną i kilka jednostek wewnętrznych.

Każdy z tych systemów ma swoje wady i zalety. Jeśli zdecydujemy się na system Multi, na zewnętrznej ścianie budynku zamontowany zostanie tylko jeden agregat, który można tak umiejscowić, aby był mało widoczny, np. zasłonięty przez drzewo. Jednak w przypadku awarii wszystkie pomieszczenia zostaną pozbawione klimatyzacji do czasu naprawy. W przypadku systemu Split awaria pozbawia klimatyzacji jedynie jednego pomieszczenia. Jednak na zewnątrz zamontowane zostaną jednostki zewnętrzne w ilości odpowiadającej liczbie pokoi, w których znajdują się jednostki wewnętrzne, co może szpecić elewację.

Gdzie zamontować jednostkę wewnętrzną klimatyzatora?

Jednostka wewnętrzna urządzenia może zostać zamontowana w każdym, dogodnym dla nas miejscu. Jednak pamiętajmy, że klimatyzator posiada wentylator, przez który zimne lub ciepłe powietrze jest nadmuchiwane do wnętrza. Dlatego należy umieścić go w takim miejscu, aby strumień powietrza nie był kierowany bezpośrednio tam, gdzie najczęściej przebywamy, a więc na biurko, łóżko, kanapę, krzesła itd. Klimatyzatory dobrej klasy wyposażone są w przycisk umożliwiający płynną regulację kierunku nawiewu: góra-dół, lewo-prawo.

Montaż klimatyzacji

Montaż klimatyzacji polega na:

 • wywierceniu otworu w ścianie zewnętrznej budynku i zawieszeniu agregatu,
 • zawieszeniu jednostki wewnętrznej w pomieszczeniu,
 • połączeniu jednostek rurkami miedzianymi,
 • montażu instalacji odprowadzającej skropliny,
 • doprowadzeniu zasilania,
 • sprawdzeniu szczelności układu i uruchomieni systemu.

Ile trwa montaż klimatyzacji?

W przypadku klimatyzacji typu Split doświadczeni monterzy zatrudnieni przez firmę klimatyzacyjną instalują urządzenie w ciągu 4-8 godzin, w zależności od grubości i rodzaju ścian oraz dostępu do instalacji elektrycznej. Montaż modelu typu Multi Split może trwać nawet 2-3 dni robocze, ponieważ jest to proces bardziej skomplikowany. Na wydłużenie czasu instalacji wpływają między innymi:

 • duży dystans pomiędzy poszczególnymi jednostkami,
 • ściany wykonane z betonu lub żelbetonu,
 • kłopotliwe doprowadzenie instalacji elektrycznej,
 • skomplikowanie podłączeń

 

Montaż klimatyzacji najlepiej wykonać w oparciu o dobrej jakości urządzenia, a jego realizację warto powierzyć profesjonalnej, doświadczonej firmie.