Ile kosztuje serwis klimatyzacji?

Użytkowanie klimatyzacji nie ma wad, o ile jej serwis wykonywany jest regularnie. W przeciwnym razie nie tylko nie przynosi satysfakcjonujących efektów, ale nawet staje się zagrożeniem dla zdrowia. Co więcej, wykonywanie serwisu jest podstawą do uznania gwarancji przez producenta. Istotne jest więc to, by o nim pamiętać. Dziś podpowiadamy, ile kosztuje serwis klimatyzacji i jakie czynności obejmuje.

Co obejmuje serwisowanie klimatyzacji

Serwis klimatyzacji to przede wszystkim czyszczenie oraz sprawdzanie stanu technicznego całości układu. Wykonywany przez profesjonalną firmę obejmuje staranne czyszczenie poszczególnych elementów klimatyzacji z użyciem specjalistycznych preparatów, wymianę filtrów i odgrzybianie. Ponadto serwis klimatyzacji to sprawdzenie szczelności układu i jego sprawności, a w razie konieczności uzupełnienie braków czynnika chłodniczego.

Serwis służy też wychwytywaniu nieprawidłowości w funkcjonowaniu klimatyzacji, które zaniedbane mogłyby doprowadzić do poważnych awarii, np. uszkodzenia sprężarki. Naprawa klimatyzacji w takiej sytuacji byłaby bardzo kosztowna. Warto pamiętać, że niewykonywany zgodnie z zaleceniami producenta serwis prowadzi do utraty gwarancji. Dlatego właśnie lepiej inwestować w systematyczny serwis, zamiast czekać do momentu, w którym klimatyzator przestaje działać.

Jak często należy serwisować klimatyzację

Zaleca się, aby serwis klimatyzacji dokonywany był dwa razy w roku. W przypadku osób używających klimatyzacji jedynie latem optymalnym rozwiązaniem będzie przegląd na początku i na końcu sezonu. Dla tych, którzy klimatyzacji używają na co dzień, wyznacznikiem powinna być przerwa pomiędzy wizytami serwisantów wynosząca nie więcej niż 6 miesięcy.

W sytuacji, w której praca klimatyzatora budzi wątpliwości, np. towarzyszy jej nieprzyjemny zapach lub podwyższona głośność, z parownika wycieka woda, funkcja autodiagnostyki wyświetla błąd, niezwłocznie należy wezwać serwis klimatyzacji w celu ustalenia źródła problemu.

Ile kosztuje serwis klimatyzacji

Koszt serwisu klimatyzacji zmienia się w zależności od lokalizacji. W dużych miastach ceny są zazwyczaj wyższe. Próbując jednak wskazać średnie koszty serwisu, przyjąć można, że są to ceny około 200-300 złotych za kompleksową usługę wraz z odgrzybianiem. Serwis klimatyzacji w Warszawie wynosi od 250 złotych w górę. Warto mieć na uwadze, że uzupełnianie czynnika chłodzącego może zwiększyć tę kwotę zależnie od rodzaju używanego gazu.