Ile kosztuje klimatyzacja w mieszkaniu?

Liczne zalety klimatyzacji sprawiają, że dostrzec ją można już nie tylko w mieszkaniach o wysokim standardzie, ale i wszędzie tam, gdzie ważne jest poczucie komfortu. Jedynym argumentem, który potrafi opóźnić decyzję o montażu klimatyzacji, bywają względy finansowe. Warto więc wiedzieć, że koszty użytkowania klimatyzacji są znacznie niższe, niż się powszechnie uważa. O tym, ile kosztuje klimatyzacja w mieszkaniu, piszemy w dzisiejszym artykule.

Koszt zakupu i montażu klimatyzacji

Wysokiej klasy urządzenia nie są tanie. Cena klimatyzatorów ściśle uzależniona jest od ich mocy, klasy energetycznej i dodatkowych funkcji. Średnio to od 3 do nawet 10 tysięcy. Wiele zależy od tego, jakiego rodzaju klimatyzator wybierzesz i ile jednostek wewnętrznych będziesz potrzebować. W małym mieszkaniu wystarczającym wyborem jest jedna, zaś na dużym metrażu lub w domu konieczne są kilka. Wśród polecanych marek znajdują się klimatyzatory Samsung, Toshiba, LG czy Fuji.

Sam montaż klimatyzacji to dodatkowe 1000-1500 zł. 

Koszt użytkowania klimatyzacji

Powodów, dlaczego nie warto oszczędzać na klimatyzacji, jest wiele. Jedną z nich są koszty późniejszego jej użytkowania. Jak wspominamy wyżej, cena zależy od mocy i klasy energetycznej klimatyzatora. Z kolei oba te parametry wpływają na zużycie prądu. Energooszczędne urządzenia, mimo wyższej ceny, długofalowo opłacają się bardziej. Zużywają mało prądu, skutecznie przy tym chłodząc lub ogrzewając wnętrze.

Przyjmuje się, że dzienne zużycie sięga około 0,8 kW. Przy stawce z dostawcą prądu na poziomie 0,70 zł za kWh wychodzi około 5 złotych za całe 8 godzin pracy klimatyzatora. Warto przy tym pamiętać, że nowoczesne urządzenia nie pracują z pełną mocą przez cały czas, jedynie utrzymując oczekiwaną temperaturę, co dodatkowo zmniejsza zużycie prądu nawet o 30%. 

Koszty serwisu klimatyzacji

Czyszczenie i konserwacja klimatyzacji powinny odbywać się co pół roku. To również forma inwestycji, ponieważ regularnie wykonywany serwis klimatyzacji zapobiega kosztownym naprawom. Obejmuje on profesjonalne i kompleksowe oczyszczenie klimatyzacji wraz z odgrzybianiem, a także sprawdzenie szczelności i funkcjonalności układu, a w razie potrzeb uzupełnienie czynnika chłodniczego.

Koszty kompleksowego serwisu to w zależności od lokalizacji i renomy firmy od 200 do 300 zł.