Gdzie zamontować jednostkę zewnętrzną klimatyzatora?

Powszechnie wykorzystywane klimatyzatory typu split posiadają dwie jednostki, jedną montowaną wewnątrz pomieszczenia oraz drugą – na zewnątrz. Są ze sobą połączone przewodami doprowadzającymi gaz, odprowadzającymi skropliny i odpowiadającymi za sterowanie pracą klimatyzatora. Miejsce montażu jednostki zewnętrznej może mieć duży wpływ na estetykę budynku oraz działanie samej klimatyzacji. Dziś piszemy o tym, gdzie zamontować jednostkę zewnętrzną klimatyzatora. Poznaj możliwe opcje.

Jednostka zewnętrzna klimatyzatora – gdzie zamontować

· Elewacja budynku

Najczęściej wybieranym miejscem, w którym mocowane są jednostki zewnętrzne klimatyzacji jest elewacja budynku. Właściciele domów powinni zwrócić uwagę na to, aby miejsce montażu klimatyzacji nie rzucało się w oczy, żeby urządzenia nie wpływały negatywnie na wygląd budynku. Przed montażem klimatyzacji w bloku czy innym budownictwie wielorodzinnym należy skontaktować się z zarządcą budynku, żeby określić, czy jest to dozwolone.

· Dach

Innym możliwym miejscem montażu jednostki zewnętrznej klimatyzatora jest dach. Rozwiązanie to stosowane jest głównie w domach, choć może być również wykorzystane w budynkach wielorodzinnych, jeśli lokatorzy uzyskają na nie zgodę, a połączenie jednostek spełnia warunki producenta urządzenia.

· Montaż w pomieszczeniu

Jednostka zewnętrzna może zostać zamontowana w środku pomieszczenia takiego jak strych czy garaż. Warunkiem jest zapewnienie dobrej wentylacji w tych miejscach, ponieważ mają skłonność do nagrzewania się. Wysoka temperatura otoczenia uniemożliwia klimatyzatorowi oddawanie ciepła, co skutkuje brakiem chłodzenia przez jednostkę wewnętrzną. Dodatkowo należy zapewnić taki montaż, który pozwoli ograniczyć drgania i hałas. W przeciwnym wypadku praca klimatyzacji może być uciążliwa dla domowników.

· Montaż na balkonie

Postawienie jednostki zewnętrznej na balkonie to rozwiązanie uniwersalne, które prawdopodobnie nie musi wymagać zgody zarządcy budynku. Jednostka może stać na podłodze. Należy zadbać o to, aby była wypoziomowana, co pomoże zmniejszyć generowane drgania i hałas. Nadmuch ciepłego powietrza może być skierowany na barierki. Dzięki temu nie będzie powodować dyskomfortu.

Montaż klimatyzacji – warto pamiętać

Dobierając miejsce montażu jednostki zewnętrznej, warto kierować się kilkoma zasadami – jak najkrótszej odległości między obiema jednostkami klimatyzatora oraz montażu z daleka od okien, aby hałas nie przeszkadzał domownikom i sąsiadom. Uchwyty, na których mocowana jest jednostka powinny być wytrzymałe i stabilnie zamocowane.

Istotne jest, że montaż klimatyzacji nie jest jednoznaczny z oszpeceniem ściany budynku lub balkonu. Jednostkę zewnętrzną, zarówno wiszącą jak i stojącą, możemy zasłonić za pomocą kupionej lub zrobionej własnoręcznie osłony. Jej zadaniem jest zapewnienie właściwego przepływu powietrza, ale jednocześnie zakrycie obudowy klimatyzacji i zastąpienie jej nieatrakcyjnego wyglądu modnym lub klasycznym wzorem.