Efektywność energetyczna w budynkach: Jak pompom ciepła pomagają w oszczędzaniu energii?

Pompy ciepła są ekologicznym sposobem na ogrzanie, a latem na schłodzenie pomieszczeń budynku. Słyszy się zarazem opinie, że czerpią dużo prądu. jak jest naprawdę? Czy są sposoby, aby poprawić wydajność pomp ciepła i zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną? O czym pamiętać przed zakupem i montażem pompy ciepła? Skorzystaj z naszych porad.

Jak działają pompy ciepła?

Pompy ciepła czerpią energię z otoczenia, a konkretnie z wewnątrz ziemi, z powietrza lub z wody, a więc ze źródeł odnawialnych. Następnie przemieszczają tę energię do wewnątrz domu, a instalacja grzewcza rozprowadza ja po poszczególnych pomieszczeniach. W związku z tym wyróżnia się kilka rodzajów pomp ciepła. Najpopularniejsze to:

  • geotermalne pomy ciepła typu ziemia – powietrze;
  • pompy typu woda-powietrze;
  • pompy typu powietrze-powietrze.

W zależności od źródła, skąd czerpią energię, a także od marki i klasy wydajności, poszczególne pompy ciepła przeznaczone są do ogrzewania za pomocą niskotemperaturowych technologii grzewczych. Zalicza się do nich ogrzewanie podłogowe i maty grzewcze. Jednakże są też na rynku pompy, które współpracują z grzejnikami. Pompa do transportu energii wymaga zasilania elektrycznego, przy czym musi to być instalacja 3 fazowa z centralnym bezpiecznikiem o mocy minimum 25A.

Ile prądu zużywa pompa ciepła?

Przyjmuje się, że energia, potrzebna do prawidłowej pracy pompy ciepła, w 75% pochodzi z otoczenia. Jest to bowiem zgromadzone ciepło słoneczne. Kolejne 25% energii to energia elektryczna z sieci lub z instalacji fotowoltaicznej. Zużycie prądu przez pompę ciepła zależy od powierzchni domu, od jego izolacji energetycznej, od rodzaju pompy oraz potrzeb domowników. Najlepszą wydajność mają pompy gruntowe w nowych, dobrze odizolowanych budynkach. Są to często inwestycję połączone z fotowoltaiką, coraz częściej też z magazynem prądu, aby w miarę możliwości uniezależnić się od energii sieciowej i zaoszczędzić na rachunkach. Przyjmuje się, że energooszczędne domu zużywają energię elektryczną na poziomie 10-15 kWh na rok na ogrzanie 1 m2 powierzchni. Znacznie więcej prądu czerpie pompa w starym, wyremontowanym domu o powierzchni 150 m2, zwłaszcza podczas srogiej zimy.  Jednakże warto zauważyć, że wszystkie technologie grzewcze łączą się w mniejszym lub większym stopniu ze zużyciem prądu. Kotły na ekogroszek, pellet czy gaz także muszą być zasilane prądem, aby mogły rozprowadzać ciepło po pomieszczeniach.

Jak zaoszczędzić na rachunkach i poprawić wydajność pompy ciepła?

Przede wszystkim należy zadbać o dobrą izolację domu, a więc ocieplenie ścian, podpiwniczenia, stropów i poddasza. Konieczne są szczelne 3-szybowe okna i solidne drzwi wejściowe. Kolejna sprawa to sterowanie temperaturą. W przypadku nieobecności domowników zaleca się obniżenie temperatury pomieszczeń do 15-18 stopni Celsjusza. To znacznie lepsze rozwiązanie od wyłączania pompy ciepła, ponieważ zużywa ono sporo prądu przy uruchomieniu i odrobieniu strat ciepła aż do uzyskania pożądanej temperatury w pomieszczeniach. Równie istotna jest marka urządzenia oraz uprawnienia firmy, która ją montuje. Przed zakupem dobrze jest sprawdzić opinie osób, które je zakupiły i skorzystać z porady dobrego hydraulika. Planując ogrzewanie pompą ciepła, warto zainwestować też w fotowoltaikę bądź przydomową elektrownię wiatrową, które wytwarzają prąd z energii słonecznej lub z wiatru. Na rachunkach zaoszczędzimy też, wykorzystując rolety zewnętrzne, które ograniczają straty ciepła.

Pompa ciepła w postaci dobrej jakości urządzenia, zmontowanego przez fachowców, jest i zapewne na długo pozostanie jednym z najbardziej ekologicznej źródeł ogrzewania, zwłaszcza w połączeniu z zieloną energią.