Regularne czyszczenie klimatyzacji to sposób na pełne zadowolenie z jej użytkowania, czyste i zdrowe powietrze, a także sprawny i energooszczędny klimatyzator. Bagatelizowanie tej czynności jest w stanie w krótkim czasie doprowadzić do poważnych uszkodzeń. Dziś piszemy więc o tym, co jaki czas warto wykonać czyszczenie klimatyzacji i jak to zrobić.
Nieczyszczona klimatyzacja i związane z tym zagrożenia
Zacznijmy od przybliżenia tego, jakie zagrożenia wiążą się z nieczyszczoną klimatyzacją. Trudno o lepszą motywację do działania. Klimatyzatory w trakcie swej pracy nieustannie wymieniają powietrze. Wraz z jego przepływem na filtrach osadzają się zanieczyszczenia. Brak ich regularnej wymiany skutkuje utrudnionym przepływem powietrza, co z kolei ma wpływ na zmniejszenie wydajności pracy urządzenia i zwiększenie zużycia prądu.
Zanieczyszczony klimatyzator nie jest w stanie dalej oczyszczać powietrza, co wyklucza cieszenie się jego świeżością. Ponadto powstająca w urządzeniu wilgoć, jeśli tylko nie jest regularnie usuwana, stwarza idealne warunki do rozwoju szkodliwych dla zdrowia grzybów i pleśni.
Czyszczenie klimatyzacji – co jaki czas warto wykonać?
Kompleksowe czyszczenie klimatyzacji, połączone z jej konserwacją, warto wykonać dwa razy w roku. Pierwszy raz wiosną i drugi jesienią, jeśli klimatyzacja używana jest jedynie latem. Tym, którzy wykorzystują klimatyzację przez cały rok, zalecamy utrzymanie maksymalnie 6 miesięcy pomiędzy czyszczeniami.
Jak wygląda czyszczenie klimatyzacji?
Profesjonalny serwis klimatyzacji obejmuje wszystkie istotne elementy klimatyzatora wraz z oceną ich stanu technicznego. Sprawdzona zostanie nie tylko jednostka wewnętrzna, ale i część zewnętrzna, która skupia zazwyczaj dużą ilość zanieczyszczeń. Jeśli będzie to konieczne, przeprowadzony zostanie także proces odgrzybiania. Standardowo podczas czyszczenia klimatyzacji przez profesjonalistów używa się środków grzybobójczych i bakteriobójczych.
Czyszczenie klimatyzacji samodzielnie
Całościowe czyszczenie klimatyzacji warto powierzyć specjalistom. Samodzielnie należy jednak dbać o czyszczenie filtrów oraz usuwanie zabrudzeń z zewnętrznych części klimatyzatora. Filtry jednorazowe wymienia się na nowe co około 3 miesiące. Filtry wielorazowe starannie czyści co miesiąc lub zgodnie z zaleceniami producenta. Najpierw starannie odkurza, a następnie przeciera zwilżoną gąbką.
Raz na jakiś czas czyści się panel zewnętrzny delikatnie mokrą szmatką z użyciem jedynie ciepłej wody. Z kolei tacę ociekową myje się z użyciem środka bakteriobójczego. Co ważne, zanieczyszczeń przy wlocie i wylocie powietrza nie czyści się z użyciem wody. Wskazane jest przetarcie suchą ściereczką.