Czy klimatyzacja w pokoju dziecka to dobry pomysł?

To, jak ważna jest dla dziecka optymalna temperatura snu, nauki czy zabawy, wiemy wszyscy. Jednym z dobrych sposobów na jej uzyskanie wydaje się być montaż klimatyzacji. Czy tak jednak jest w rzeczywistości? W poniższym artykule odpowiadamy na to pytanie. Sprawdź, czy klimatyzacja w pokoju dziecka to dobry pomysł.

Tak czy nie – klimatyzacja w pokoju dziecka

Mówiąc w dużym skrócie, zdecydowanie tak. Są jednak pewne warunki, które należy spełnić, by klimatyzacja w pokoju dziecka rzeczywiście była dobrym pomysłem. Kluczowe jest prawidłowe użytkowanie jej, które nie będzie prowadziło do przeziębień, a także dbanie o regularne czyszczenie.

Korzyści z użytkowania klimatyzacji jest bowiem wiele. Nowoczesne urządzenia nie tylko ochładzają powietrze, ale również oczyszczają je. To sprawia, że łatwo osiągnąć przyjazną snu dziecka temperaturę, a także zadbać o brak unoszących się w powietrzu drobnoustrojów i alergenów. Klimatyzacja szczególnie przydatna okazuje się więc w pokojach dzieci z alergią lub astmą.

Co więcej, w zimnych miesiącach posłużyć może ona jako dodatkowe źródło ciepła. Klimatyzatory wyposażone są dziś również w funkcję grzania. W odróżnieniu od różnych systemów ogrzewania pomyślnie podnoszą temperaturę w krótkim czasie.

O tym pamiętaj, montując klimatyzację w pokoju dziecięcym

Jak wspominamy wyżej, istotne jest pamiętanie o prawidłowym użytkowaniu klimatyzacji w pokoju dziecka. To zapobiega wszelkim problemom, o które błędnie oskarża się klimatyzację.

  1. Wybierz nowoczesne i ciche urządzenie wyposażone w funkcje oczyszczania powietrza. Większość dostępnych obecnie na rynku klimatyzatorów typu split taka właśnie jest.
  • Jednostka wewnętrzna klimatyzatora nie powinna znajdować się tuż nad łóżkiem dziecka. Takie jej umiejscowienie może spowodować efekt przeciągu, faktycznie doprowadzając do przeziębienia. Najbezpieczniej umieścić ją z dala, by strumień powietrza skierowany był w przeciwnym kierunku.
  • Dbaj o utrzymanie temperatury od 20 do 24 stopni. Pamiętaj, że ustawiona w gorące dni temperatura chłodzenia nie powinna jednak być niższa od tej zewnętrznej o więcej niż 5-6˚C.
  • Regularnie oczyszczaj lub wymieniaj filtry, by mogły one działać prawidłowo i tym samym oczyszczać powietrze w pokoju dziecka. W czystości utrzymuj również pozostałe zewnętrzne części jednostki zawieszonej w pomieszczeniu.
  • Do kompleksowego czyszczenia i sprawdzania stanu technicznego klimatyzatora wzywaj profesjonalistów. Dwa razy w roku powinien odbyć się serwis klimatyzacji. To sposób na utrzymanie nie tylko wydajnej pracy klimatyzatora, ale i bezpieczniej.