Czy klimatyzacja jest bezpieczna dla osób z alergią?

Osoby z alergią na pyłki muszą wystrzegać się otwierania okien w czasie pylenia. Jest o jednak bardzo uciążliwe, kiedy w mieszkaniu jest duszno i wypadałoby „wpuścić” trochę świeżego powietrza. Czy klimatyzacja w takiej sytuacji może być najlepszym rozwiązaniem?

Klimatyzowane pomieszczenia przyjazne alergikom

Wiele osób wciąż jeszcze wierzy w szkodliwe działanie klimatyzacji dla osób z alergią. Coraz częściej jednak obala się mit, że powietrze z klimatyzatora szkodzi. Oczywiście bardzo dużo zależy od jakości sprzętu i precyzyjnego montażu. Jak się okazuje, kwestie techniczne mają ogromne znaczenie dla prawidłowości działania klimatyzacji. Jeśli pod względem tych dwu czynników jest w porządku, wtedy klimatyzacja nie szkodzi, a nawet wpływa pozytywnie na zdrowie. Trzeba więc zacząć od sprawnej instalacji, aby urządzenie przyniosło pożądane efekty pracy. Gdzie znaleźć fachowca? Najlepiej popytać o doświadczenia w tej kwestii znajomych lub przejrzeć strony internetowe firm. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę temat i miasto, np. „montaż klimatyzacji Warszawa„, aby znaleźć dobrego specjalistę.

Kolejny aspekt, który ma wpływ na prawidłowe i nieszkodliwe działanie klimatyzacji to sposób  użytkowania. Jeśli urządzenie nie jest regularnie czyszczone i konserwowane, wtedy rozwija się w nim pleśń. Osoba z alergią może odczuwać znaczący dyskomfort podczas przebywania w takim wnętrzu. Do pomieszczenia dostaje się Z nawiewu nieświeże i niezdrowe powietrze, które jest szkodliwe dla wszystkich. Alergicy jednak najdotkliwiej przekonują się o złej jakości powietrza nawiewanego z klimatyzacji.

Wymieniaj lub czyść filtry w klimatyzacji

Czyszczenie lub w razie konieczności wymiana filtra to skuteczne zażegnanie problemów ze szkodliwym powietrzem. Jak i co ile to robić, znajdziesz, czytając specyfikację techniczną urządzenia. Generalnie jest to okres 3 miesięcy przy filtrach jednorazowych oraz 3 miesięcy przy filtrach wielokrotnego użytku. Jeśli jednak jesteś alergikiem lub ktoś w rodzinie boryka się z alergenami pyłków, lub kurzu, wtedy czyszczenie i wymiana filtra powinna być znacznie częstsza.

Oprócz tego należy dbać o czystość wlotu i wylotu powietrza, ponieważ są to miejsca najbardziej narażone na zabrudzenie. Do czyszczenia nie trzeba używać specjalistycznych środków. Wystarczy mała ściereczka i delikatny środek chemiczny, aby czyszczenie było wykonane bez zastrzeżeń i przyniosło efekty.

Wezwij specjalistę w celu przeglądu klimatyzacji

Oprócz wymiany filtrów i czyszczenia miejsc newralgicznych urządzenia konieczny jest fachowy sprawdzian urządzenia. Konieczna jest wizyta specjalisty dwa razy w ciągu roku – przed sezonem i letnim i po sezonie, aby wykonać przegląd klimatyzacji. Za pomocą specjalistycznych urządzeń czyści się przewody klimatyzacyjne oraz sprawdza szczelność połączeń. W razie potrzeby klimatyzator jest dezynfekowany.

Klimatyzacja jest bezpieczna dla alergików

Działanie klimatyzacji nie szkodzi alergikom, a pomaga, ponieważ usuwa  z pomieszczenia roztocza, pyłki, kurz i drobnoustroje. Filtry znajdujące się  w urządzeniu oczyszczają powietrze ze szkodliwych drobnoustrojów. Co więcej, powietrze nawiewane ma odpowiednią temperaturę i wilgotność. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby temperatura powietrza w pomieszczeniu nie różniła się od tego na zewnątrz o więcej niż 6 stopni Celsjusza. Ustawienie minimalnej siły nawiewu to konieczny czynnik, który pomaga alergikom czerpać korzyści z przebywania w pomieszczeniu klimatyzowanym.

Klimatyzacja pomaga osiągnąć komfort cieplny każdemu, kto umiejętnie z niej korzysta. Sprawna, dobrej jakości instalacja chłodnicza pomaga przetrwać upalne dni i jest dużym wsparciem z codzienną walką z alergią.