Co robić, gdy klimatyzacja nie działa?

Termostat i klimatyzacja pozwalają na utrzymanie stałej, pożądanej temperatury we wnętrzu, niezależnie od pogody panującej na dworze. To rozwiązanie od dawna cenią sobie Amerykanie, ale i w naszym kraju zdobywa ono coraz większą popularność. Jeśli na dobre przywykliśmy już do komfortu, jaki daje klimatyzacja w domu, jej awaria może poważnie zepsuć nam nastrój. Co zrobić, jeśli zdarzy się taka sytuacja?

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Mamy nadzieję, że czytasz ten artykuł z czystej ciekawości, a z twoją klimatyzacją wszystko w porządku. Możesz zachować taki stan rzeczy i znacznie zmniejszyć ryzyko awarii, jeśli zadbasz o odpowiednią konserwację urządzenia. Nie wymaga to szczególnych umiejętności technicznych ani specjalnych narzędzi, nie jest też zbytnio pracochłonne, a może ochronić cię przed zbędnymi wydatkami. Warto więc przeprowadzać konserwację regularnie. W jaki sposób? Wystarczy raz na jakiś czas wyczyścić filtry i sprawdzać kratki wylotowe. W tych drugich może nazbierać się kurz, przez co klimatyzacja będzie działać mniej wydajnie. Większość producentów zaleca wykonywać te proste czynności raz w miesiącu, ale dobrym pomysłem będzie sprawdzenie zaleceń co do konkretnego modelu. Nowoczesne klimatyzatory mogą też same sygnalizować konieczność przeprowadzenia konserwacji.

Pamiętaj tylko, by nie próbować samodzielnie wykonywać większych napraw. Grozi to utratą gwarancji producenta, więc nawet jeśli nie zepsujesz całkiem urządzenia, koszty późniejszego serwisu będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni.

 

Awaria klimatyzacji

Klimatyzacja może przestać działać nawet jeśli sumiennie podchodzisz do tematu konserwacji. Należy pamiętać, że klimatyzatory – nawet te nowoczesne i z wyższej półki – to tylko urządzenia, mogą więc z różnych powodów ulec awarii lub mieć wady fabryczne. Co robić, kiedy klimatyzacja nie działa?

Przede wszystkim sprawdź wspomniane już filtry i otwory wylotowe. Zajrzyj również do instrukcji urządzenia – producent z pewnością opisał tam sposoby na samodzielne rozwiązanie najczęściej występujących problemów tego modelu. Jeśli żaden z tych kroków nie daje pożądanych efektów, nie próbuj własnoręcznie naprawić urządzenia. Skontaktuj się ze sprawdzonym serwisem klimatyzacji. Postaraj się jak najdokładniej opisać problem i kroki, które podjąłeś samodzielnie. Być może już na tym etapie otrzymasz wskazówki, które pozwolą ci poradzić sobie z tym kłopotem. Jeśli tak się nie stanie, poczekaj na przyjazd fachowca, który przywróci sprawność urządzeniu.

Oczekiwanie może jednak nie należeć do przyjemnych, szczególnie jeśli klimatyzator postanowił złośliwie zepsuć się w środku upalnego lata. O swój komfort termiczny w tym czasie możesz zadbać w nieco mniej tradycyjny sposób. Na pewno pomoże zasłonięcie okien, przewiewna odzież i orzeźwiające, chłodne napoje. Możesz także wyciągnąć z piwnicy wentylator lub spróbować przewietrzyć mieszkanie, otwierając na oścież okna w różnych pomieszczeniach. To tymczasowe rozwiązania i na szczęście nie będzie konieczności stosować ich przez dłuższy czas – profesjonalny serwis klimatyzatorów nie powinien pozwolić ci czekać na fachowca zbyt długo.