Korzyści płynące z użytkowania klimatyzacji sprawiły, że coraz częściej spotkać ją można nie tylko w biurach, sklepach czy hotelach, ale również w mieszkaniach i domach. Niezależnie od powierzchni, która ma być klimatyzowana, sposób jej działania pozostaje ten sam. Jaki jest? W dzisiejszym artykule opowiemy o tym, na czym polega zasada działania klimatyzacji domowej.
Budowa klimatyzacji domowej
Aby lepiej zrozumieć to, jak działa klimatyzacja, warto na początek przyjrzeć się jej budowie. To, co widzimy na pierwszy rzut oka, to jednostka zewnętrzna i wewnętrzna. Zgodnie z nazwami jedna znajduje się wewnątrz budynku, druga na zewnątrz. Stanowią one początek i koniec układu, po którym rurami porusza się czynnik chłodniczy. Ten zmienia swój stan skupienia z pomocą poszczególnych elementów: parownika, skraplacza, sprężarki i elementu rozprężnego. Za ważny w całym procesie przepływ powietrza przez układ odpowiadają z kolei dwa wentylatory.
Zasada działania klimatyzacji domowej
I tu przechodzimy do odpowiedzi na pytanie, na czym polega zasada działania klimatyzacji domowej. Kluczowy jest wspomniany wyżej czynnik, z którego pomocą możliwe jest pobieranie ciepła w jednym miejscu, a oddawanie w drugim. W przypadku klimatyzacji domowej jest to pobór ciepła wewnątrz domu i oddawanie go na zewnątrz.
W popularnych systemach klimatyzacji domowej typu split do jednostki wewnętrznej dociera zimny i rozprężony czynnik chłodniczy, który parując, pochłania ciepło z pomieszczenia. Tym samym ochładza je i pozwala poczuć w upalny dzień przyjemną ulgę. Ciepło oddawane jest na zewnątrz budynku, by schłodzony czynnik mógł wrócić do parownika.
Nie byłoby to możliwe bez wszystkich wspomnianych wyżej elementów. Po pierwsze sprężarki, słusznie nazywanej nawet sercem klimatyzacji, która pompuje czynnik chłodniczy przez cały układ. Zwiększa ona jego temperaturę i ciśnienie, by ten w postaci gazu mógł dotrzeć do kolejnej części układu. Jest nią skraplacz, w którym czynnik oddaje ciepło na zewnątrz i przechodzi w stan ciekły. Dalej rurami trafia do zaworu rozprężnego, który obniża jego ciśnienie i temperaturę. W takiej postaci przedostaje się on do parownika, w którym ponownie paruje, pochłaniając ciepło. Cykl się powtarza.
Chłodzi, ogrzewa i oczyszcza
Chłodzenie nie jest jednak jedyną funkcją nowoczesnej klimatyzacji domowej. Odwracając omówiony powyżej układ, możliwe jest grzanie pomieszczeń poprzez przekształcenie jednostki zewnętrznej w jednostkę chłodzącą, zamieniając tym samym jednostkę (lub jednostki – w systemie multisplit) w źródło wydmuchiwanego ciepła. Dla użytkownika klimatyzacji to jedno kliknięcie na pilocie.
Oczyszczanie powietrza z pomocą klimatyzacji odbywa się dzięki wbudowanym w klimatyzatory wysokiej jakości filtry, które pochłaniają wirusy, bakterie, zanieczyszczenia i nieprzyjemne zapachy. Filtry należy jednak regularnie wymieniać. Jednorazowe zazwyczaj co 3 miesiące.
Poznaj naszą ofertę montaż klimatyzacji Warszawa