Klimatyzacja split czy multisplit – co wybrać?

Klimatyzacja stała się prawdziwym niezbędnikiem w wielu mieszkaniach i domach, bez którego trudno wyobrazić sobie normalne funkcjonowanie. Lata bywają coraz bardziej upalne, a to sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na montaż klimatyzacji, którą sezonowo można wykorzystywać także do dogrzewania pomieszczeń. Zatem nawet w naszych warunkach klimatycznych może być przydatna przez cały rok. Dziś jednak zajmiemy się dylematem, czy wybrać klimatyzację split, czy też lepiej zdecydować się na multisplit?

Klimatyzacja split a klimatyzacja multisplit – czym różnią się obydwa rozwiązania?

Klimatyzacja typu split jest najczęściej wybieranym układem w mieszkaniach. W tym przypadku stosowana jest jedna jednostka wewnętrzna połączona z jedną jednostką zewnętrzną. Klimatyzacja Split może służyć do obsługiwania, czyli chłodzenia lub dogrzewania (jeśli ma taką funkcję) tylko jednego pomieszczenia. Posiada indywidualne zasilanie prądem elektrycznym. Przewody, które łączą jednostkę wewnętrzną i zewnętrzną są zazwyczaj krótkie. Tę drugą jednostkę umieszcza się zwykle na ścianie budynku albo dachu. W przypadku mieszkań w budynkach wielorodzinnych najczęściej jednostki zewnętrze montowane są na ścianie nad balkonem. Jednak w tym przypadku trzeba uzyskać odpowiednią zgodę na montaż od spółdzielni czy też administracji budynku. Klimatyzacja typu multisplit stosowana jest najczęściej w budynkach użytku publicznego, hotelach czy obiektach biurowych. W tym przypadku na jedną jednostkę zewnętrzną może przypadać kilka jednostek wewnętrznych. Najczęściej jest to maksymalnie 5 jednostek, choć spotykane są już układy, gdzie jest to nawet 9 jednostek wewnętrznych. Każdy z parowników w przypadku klimatyzacji multisplit jest zamontowany w układzie równoległym i połączony jest dwoma przewodami do skraplacza, który jest wyposażony w sprężarkę chłodniczą. Owa sprężarka obsługuje wszystkie jednostki wewnętrzne podłączone do jednostki zewnętrznej. W przypadku większej ilości jednostek wewnętrznych w układzie klimatyzacji multisplit stosuje się rozgałęźniki, a także rozdzielacze czynnika chłodniczego do poszczególnych jednostek wewnętrznych.

Dla kogo lepsza będzie klimatyzacja multisplit, a kto powinien zdecydować się na split?

Skoro już wiemy, jak zbudowana jest klimatyzacja split i multisplit, to warto zastanowić się, jaką wybrać. Jeśli jesteś posiadaczem małego mieszkania w bloku, to na pewno wystarczy Ci klimatyzacja split, która ochłodzi największe pomieszczenie w Twoim mieszkaniu. Gdy jesteś właścicielem domu jednorodzinnego, to możesz pokusić się o system multisplit, który pozwoli Ci na zapewnienie komfortu termicznego wszystkim domownikom w poszczególnych sypialniach czy innych domowych pomieszczeniach. Oczywiście to, że dysponujesz większą przestrzenią użytkową nie oznacza, że musisz decydować się na klimatyzację typu multisplit. Ekologicznym i ekonomicznym rozwiązaniem na pewno jest instalacja klimatyzacji typu split w najczęściej użytkowanym pomieszczeniu w domu. Tam, gdzie najczęściej się przebywa gromadzi się najwięcej ciepła. Oczywiście jeśli pracuje się w domu w otoczeniu sprzętu elektronicznego, to również w tym pomieszczeniu warto zadbać o odpowiedni komfort termiczny. Rozwiązanie należy dopasować także do danego budynku, tak aby przewody nie były zbyt długie. W przypadku klimatyzacji typu split zwykle połączenie jednostki zewnętrznej i wewnętrznej to przewody o długości nie większej niż 6 metrów. Mniej punktów połączeniowych sprawia, że nie są one narażone tak bardzo na wycieki czynnika chłodniczego. Wybór należy do Ciebie jednak generalnie w przypadku jednego pomieszczenia najlepiej sprawdza się klimatyzacja split, a do obniżenia temperatury do komfortowego poziomu w wielu pomieszczeniach – multisplit.