Zastanawiasz się nad montażem klimatyzacji w mieszkaniu? Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, by było to możliwe. Dziś piszemy o tym, jak wygląda instalacja klimatyzacji w bloku, co warto wiedzieć i jakie rodzaje klimatyzacji domowej rozważyć.
Klimatyzacja w mieszkaniu – co warto wiedzieć
Najczęściej stosowaną klimatyzacją w mieszkaniu jest klimatyzator typu split. Przez wzgląd na sposób jego montażu zwany także klimatyzacją stacjonarną. Składa się on z dwóch głównych elementów – jednostki zewnętrznej oraz jednostki wewnętrznej – połączonych ze sobą rurami z czynnikiem chłodniczym. Jego działanie opiera się na pobieraniu ciepła w jednym miejscu i oddawaniu w drugim. Nowoczesne klimatyzatory stacjonarne to wydajne, ciche i energooszczędne urządzenia, które poza funkcją chłodzenia również ogrzewają, oczyszczają powietrze i regulują jego nawilżenie.
Mniej popularna, lecz także możliwa do wyboru, jest klimatyzacja przenośna. Nie wymaga ona montażu na stałe, a co za tym idzie także uzyskania niezbędnych formalności, z którymi liczyć się trzeba przy montażu klimatyzacji typu split, lecz jedynie dostępu do okna, którym można byłoby wyprowadzić rurę klimatyzatora. Zaletami tego urządzenia są z pewnością łatwość dostępu, niska cena i mobilność. Do wad zaliczyć trzeba jednak znacząco mniejszą wydajność.
Instalacja klimatyzacji w bloku a zgoda administratora budynku
Jak wspominamy wcześniej, klimatyzator typu split (lub multisplit, gdy jednostek wewnętrznych jest więcej niż jedna) wymaga montażu na zewnątrz budynku. W przypadku bloku lub innego budynku, który nie jest naszą własnością, często wiąże się to z uzyskaniem zgody jego zarządcy.
Przed złożeniem wniosku do spółdzielni mieszkaniowej warto zapoznać się z wewnętrznymi regulaminami. Bywa, że już w nich znaleźć można informację o tym, jakie warunki techniczne musi spełniać klimatyzacja, by możliwe było rozważanie jej montażu. Składając wniosek, warto dołączyć wymiary planowanego urządzenia i dokładny sposób jego montażu.
Wśród warunków, które zazwyczaj stawiają spółdzielnie, wymienić można: cichą pracę urządzenia, zamknięty obieg skroplin, montaż na podłodze balkonu lub elewacji nieprzekraczającej wysokości balustrad. Jak widać, najtrudniej jest uzyskać zgodę na montaż klimatyzacji na elewacji w przypadku braku balkonu. Część spółdzielni z góry zaznacza nawet, że w żadnym wypadku nie jest on możliwy.
Czasem spotkać się można z opinią, że instalacja klimatyzacji na podłodze balkonu (np. z użyciem specjalnego stojaka) nie wymaga zgody. Chcąc jednak uniknąć ewentualnych nieporozumień, warto ten przypadek skonsultować ze spółdzielnią czy wspólnotą – zazwyczaj nie ma ku temu rodzajowi montażu żadnych przeciwskazań. Szczególnie wtedy, gdy zadba się o cichy i nowoczesny sprzęt.