Ile prądu zużywa klimatyzacja do grzania 2023 / 2024

Systemy klimatyzacji coraz częściej znajdują swoje miejsce w polskich domach. Wszystko przez ich przydatność nie tylko latem, ale też zimą, gdy mogą dodatkowo ogrzewać wnętrze. Ile prądu zużywa klimatyzacja w trakcie grzania? Odpowiadamy!

Jak obliczyć zużycie prądu przez grzanie klimatyzacją?

Obliczenie tego, jak dużo prądu będzie zużywać klimatyzacja poprzez grzanie, jest bardzo proste. Wystarczy poznać moc grzewczą urządzenia. Ta jednak jest często ukrywana przez producentów, którzy preferują podawanie mocy łącznej. Dokładne parametry można jednak znaleźć w dokumentacji urządzenia, czy też przeszukując Internet.

Po sprawdzeniu mocy grzewczej wystarczy pomnożyć tę wartość przez dwie inne. Czas pracy urządzenia, a także liczbę dni w miesiącu, w trakcie których będzie pracować. W ten sposób otrzymamy wyrażone w kilowatogodzinach zużycie miesięczne energii. Przy takich obliczeniach trzeba jednak pamiętać, że wynik nie zawsze będzie dokładny. Zamiast tego można na przykład sprawdzić, czy producent nie podał zużycia prądu w trybie grzania. Warto też poszukać testów w Internecie, które sprawdzały to, ile energii pobiera dany klimatyzator w trakcie pracy.

Ile kosztuje ogrzewanie klimatyzacją?

Koszt ogrzewania klimatyzacją jest oczywiście uzależniony od dwóch rzeczy. Tego, ile energii elektrycznej potrzebuje do pracy, a także tego, ile kosztuje prąd. W 2023 roku za kilowatogodzinę płaciliśmy około 90 groszy. Dokładne ceny na rok 2024 nie są jeszcze znane. Na ten moment wiadomo jedynie, że w jego pierwszej połowie ceny będą ustawowo zamrożone. Przyjmując, że klimatyzator w trybie grzania pracuje 6 godzin dziennie przez 30 dni i w ciągu godziny pobiera 1 kW energii elektrycznej, ogrzewanie za pomocą klimatyzacji w 2023 roku kosztuje 162 złote miesięcznie.

Czy warto grzać klimatyzacją?

Wiele osób zastanawia się, czy warto postawić na klimatyzację nie tylko w celu schładzania wnętrza, ale też jego ogrzewania. Opłacalność takiego rozwiązania zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od rozmiarów domu albo mieszkania. W małych nieruchomościach klimatyzacja może sobie z tym poradzić, gdyż nie ma zbyt wielu pomieszczeń do ogrzewania. Dodatkowo nie będzie to bardzo drogi system, więc zdecydowanie warto rozważyć wybór tej opcji.

W zdecydowanej większości przypadków ogrzewanie za pomocą klimatyzacji nie ma sensu, jeśli jej rola ma być większa niż tylko wspierająca. Z pewnością nie poradzi sobie ona jako główne źródło ciepła. W tym celu dużo lepiej sprawdzi się sieć grzejników, czy też ogrzewanie podłogowe. Centralne systemy tego typu dużo szybciej i skuteczniej ogrzeją cały budynek.

Główną wadą, jaką ma klimatyzacja, jeśli miałaby być głównym źródłem ciepła to koszt założenia instalacji. Takie działanie wymagałoby montażu urządzenia w praktycznie każdym pomieszczeniu. Te nie są oczywiście tanie, przez co koszt wejściowy byłby naprawdę spory. Do tego klimatyzacja nie oferuje tak wysokiej skuteczności jak tradycyjne systemy ogrzewania, w postaci grzejników, czy też ogrzewania podłogowego.